Komisja zdrowia o podyplomowych studiach dla pielęgniarek.

Wydłużenie o dwa lata terminu na opracowanie nowych programów kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych zakłada projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, którym zajęła się w środę sejmowa komisja zdrowia. W 2011 r. nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej wyznaczyła dwuletni termin na opracowanie nowych programów kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Mimo że termin ten wygasa 23 sierpnia 2013 r., odpowiedzialne za opracowanie programów Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych ich nie przygotowało.

By zaradzić sytuacji, posłowie PSL zgłosili projekt nowelizacji wydłużającej termin na opracowanie nowych programów – o kolejne dwa lata. W środę odbyło się jego pierwsze czytanie.

Biuro Legislacyjne Sejmu zwróciło jednak uwagę, że projekt w takim kształcie oznaczałby, że do sierpnia 2015 r. (lub do czasu opracowania nowych programów, gdyby powstały przed proponowanym w nowelizacji terminem) nie można prowadzić naboru na podyplomowe studia dla pielęgniarek i położnych, a jedynie kończyć te już rozpoczęte na podstawie starych programów. Na merytoryczne zmiany w projekcie nie ma już z kolei wiele czasu, bo powinna ona wejść w życie najpóźniej 23 sierpnia.

Projekt ustawy spotkał się z ostrą reakcją posłów PiS, którzy zarzucali odpowiedzialnym za nieprzygotowanie nowych programów „nadużycie urzędnicze”, które powinno być przedmiotem postępowania dyscyplinarnego. Posłowie PiS zarzucali też, że rząd zlekceważył pielęgniarki i położne, nie wypełniając ustawowych zobowiązań, a problem podnoszony jest w Sejmie w ostatniej chwili.

Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński mówił podczas posiedzenia komisji, że budżet Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych potrzebuje na opracowanie nowych programów dodatkowych środków (według uzasadnienia projektu ok. 3 mln zł). „Trzeba przede wszystkim powołać ekspertów, którzy to eksperci opracują taki program, program szkolenia, program specjalizacji i na to potrzebne są środki” – powiedział Sopliński.

Ostatecznie sejmowa komisja zdrowia zdecydowała się na powołanie podkomisji, która ma się zająć tym problemem. (PAP)

js/ itm/ jbr/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>