Komisja Europejska zatwierdziła kukurydzę GMO do użycia w paszach i żywności!

30 listopada 2009 r. Komisja Europejska zatwierdziła kukurydzę modyfikowaną genetycznie – MIR604 firmy Syngenta do wykorzystania w żywności i paszach oraz do importu i przerobu. Autoryzacja kukurydzy GMO odbyła się na podstawie pisemnej decyzji Komisji bez głosowania państw członkowskich – podaje FAMMU/FAPA.

W lipcu 2009 r. kukurydza MIR604 otrzymała pozytywną opinię Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa żywności (EFSA) w odniesieniu do wpływu na zdrowie ludzkie i zwierząt oraz na środowisko naturalne. Podczas głosowania nad autoryzacją tej kukurydzy przez Radę Ministrów ds. Rolnictwa w dn. 19 listopada br. nie osiągnięto kwalifikowanej większości. Poprzednio, w dn. 19 października br., autoryzacja została zablokowana przez Stały Komitet ds. Łańcucha żywnościowego i Zdrowia Zwierząt.

Zgodnie z procedurą legislacyjną, wniosek o autoryzację wrócił do Komisji w celu podjęcia decyzji przez ten organ. Zgoda na wprowadzenie do obrotu kukurydzy MIR604 jest ważna przez 10 lat. Produkty zawierające modyfikowaną kukurydzę będą podlegały unijnym przepisom w zakresie etykietowania i monitorowania skutków dla środowiska. Decyzja Komisji ma na celu wznowienie importu soi i jej produktów z USA, zastopowanego ze względu na wykrycie śladów kukurydzy GMO w partiach amerykańskiej śruty sojowej sprowadzanej do UE.

Śruta sojowa jest ważnym składnikiem pasz dla drobiu i wstrzymanie importu miało negatywnie skutki dla europejskiego przemysłu paszowego. Pod koniec października 2009 r. Komisja zatwierdziła trzy inne odmiany kukurydzy GMO: MON 88017, MON 89034 oraz 59122xNK603.

FAMMU/FAPA , www.rynekspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>