Komisja Europejska chce lepiej promować zdrowe odżywanie wśród dzieci.

Komisja Europejska zaproponowała połączenie dwóch programów: mleka w szkole i owoców w szkole. W nowym, połączonym programie większy nacisk ma być położony na wymiar edukacyjny. Polska przoduje w wykorzystaniu środków UE na dystrybucję żywności w szkołach. Jak argumentuje KE, w kontekście spadającego spożycia wśród dzieci owoców, warzyw i mleka, celem połączonego programu jest skuteczniejsze zajęcie się problemem nieodpowiedniego odżywiania, a także wzmocnienie wymiaru edukacyjnego, by przyczynić się do zwalczania otyłości.

„Dzięki zaproponowanym dziś zmianom chcemy rozwinąć istniejące programy, by odwrócić trend spadku konsumpcji (owoców, warzyw i mleka) i zwiększyć świadomość dzieci w sprawie korzystnego wpływu tych produktów” – oświadczył cytowany w czwartkowej informacji Komisji komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos. „Mam również nadzieję, że będzie to dobra okazja, by wzmocnić relację między społecznością rolników a dziećmi, ich rodzicami i nauczycielami, szczególnie w miastach” – dodał.

Zdaniem KE, wspólne ramy organizacyjne i finansowe połączonych programów zmniejszą obciążenia organizacyjne władz krajowych, szkół i dostawców oraz uczynią je skuteczniejszymi. „Udział krajów członkowskich w programie będzie dobrowolny i będą one mogły wybrać, jakie produkty chcą dystrybuować” – zastrzega Komisja.

Gdy nowy program zostanie zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę UE, będzie miał budżet 230 mln euro na rok szkolny: 150 mln euro na owoce i warzywa oraz 80 mln euro na mleko. Z tegorocznego budżetu na owoce i warzywa zostanie przeznaczone 122 mln euro, a na mleko – 75 mln euro.

Polska przoduje jeśli chodzi o wykorzystanie środków na program dystrybucji mleka; w roku szkolnym 2011/2012 przypadło nam ok. 9,5 mln euro. Jeśli chodzi o owoce, to na rok szkolny 2013/2014 przypadło nam 13,6 mln euro; najwięcej przydzielono Włochom – 20,5 mln euro. (PAP)

Jedna myśl nt. „Komisja Europejska chce lepiej promować zdrowe odżywanie wśród dzieci.

  1. „Mleko cichy morderca” – to tytuł książki, którą ostatnio przeczytałem z ogromnym zainteresowaniem. :”Pij mleko będziesz kaleką” – takie sentencje można znaleźć w internecie pod hasłem: toksyczność mleka. W „Recepcie na zdrowie życie” Edwarda A. Tauba na str.107 w rozdziale „Mleko krowie jest dobre dla cieląt” można przeczytać, że przyczyną psucia się zębów u młodzieży jest picie mleka. Również Pani Doktor E. Dąbrowska wskazuje na zły wpływ mleka na zdrowie człowieka.
    Próchnica zębów,noszenie w buzi metali i amalgamatów może doprowadzić do degeneracji naszego społeczeństwa i uzależnienia się od leków chemicznych, przed czym, jako członkowie Koalicji Dr Ratha, powinniśmy się bronić, zaś na dezyderaty płynące z Komisji Europejskiej należałoby patrzeć bardziej krytycznie, patrz: Dr Hans-Ulrich Grimm: „Nie jedz tego!, Szkodliwe składniki „zdrowego” jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>