Komiksowa neurochirurgia.

Czytanie komiksów o Asteriksie i Obelixie pozwala wiele się dowiedzieć o urazach głowy – twierdzą wybitni niemieccy neurochirurdzy, cytowani przez „BBC News Europe”. Naukowcy przeanalizowali rozmaite przypadki ciosów w nos i nabijania guzów w 34 tomach słynnego komiksu i przyjrzeli się przedstawionym tam objawom – na przykład wystającym z ust językom ofiar. Okazało się, że komiks dobrze oddaje rzeczywistość – chociażby ponad połowa osób, które tracą przytomność nie doznaje trwałych uszkodzeń układu nerwowego. W sumie we wszystkich tomach naliczono 704 urazy głowy bądź mózgu. Niemal wszystkie (99,1 proc.) urazy dotyczyły dorosłych mężczyzn, tylko w sześciu wypadkach chodziło o kobiety. W 98,8 proc. przypadków chodziło o uraz powstały w wyniku uderzenia tępym narzędziem, w ośmiu przypadkach – o duszenie. Czasami oprócz napaści zdarzały się upadki.

Wśród czynników związanych z nasilonymi początkowymi zaburzeniami świadomości, neurochirurdzy wymieniają „narodowość rzymską, porażenie nerwu podjęzykowego, utratę hełmu i picie magicznego napoju”. Napój dawał agresorowi mocniejszy cios – ale pijąca go ofiara stawała się odporniejsza. Skład tajemniczej mikstury pozostaje tajemnicą – wiadomo tylko, że jest w nim jemioła.

Jemioła zawiera lektyny, które znalazły zastosowanie w leczeniu guzów mózgu, jednak ich rola w przypadku urazów głowy „wymaga wyjaśnienia”.

Autorzy badań – między innymi dr Daniel Haenggi z uniwersytetu w Duesseldorfie – twierdzą, że ich praca, choć oparta na fikcyjnych zdarzeniach w komiksowej wersji podbitej przez Rzymian Galii, ma zwrócić uwagę na konieczność badania przeszłości.

Jak zaznacza dr Karl Schaller, szwajcarski kolega autorów, interesujące byłoby porównanie urazów w komiksach o Asteriksie z tymi, które urozmaicają akcję Kaczora Donalda czy przygód Różowej Pantery.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>