Kolory w mózgu przemieszczają się z prawej do lewej półkuli.

Wraz z nauką mówienia identyfikowanie kolorów w mózgu przenosi się z prawej półkuli do lewej – informują naukowcy na łamach pisma „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Małe dzieci rozróżniają kolory dzięki prawej półkuli mózgu, dorośli zaś – dzięki lewej. Zdaniem badaczy, zmiana ta dokonuje się wówczas, kiedy dzieci uczące się mówić zaczynają przypisywać kolorom odpowiednie nazwy.
Naukowcy pokazywali dzieciom kolorowe figury w lewym lub prawym polu widzenia, mierząc jednocześnie czas reakcji oka. Dzięki temu mogli określić, która półkula mózgu reaguje na bodziec i przetwarza informacje.

Podobne rezultaty osiągnięto w wyniku pokazywania obrazków zwierząt – psów i kotów. Odkąd dziecko nauczyło się nazw zwierząt, przetwarzanie informacji przenosiło się do lewej półkuli.

„Od dawna trwa debata w świecie naukowym i wśród filozofów, w jaki sposób język wpływa na nasze postrzeganie świata” – wyjaśnia autor badań, Paul Kay z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Jak dodaje, mózg prawdopodobnie tworzy sobie taką kategorię, jak kolor, a następnie się do niej odwołuje w zetknięciu z kolorami. Dokładny mechanizm, który za tym stoi, nie został jeszcze poznany – zastrzega badacz. KRX

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>