Kolejny szczep wirusa ptasiej grypy na Tajwanie.

Pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia szczepem wirusa ptasiej grypy H6N1 zarejestrowano na Tajwanie – poinformowała agencja Reutera. Miejscowi naukowcy uważają, że infekcja szczepem H6N1 to pojedynczy przypadek wśród ludzi i nie stanowi on w tym momencie większego zagrożenia. Okazuje się jednak, że wirus, tak jak inne do tej pory odkryte, podlega mutacjom, które mogą ewentualnie spowodować przenoszenie go między gatunkami.

Z badania opisanego w czwartkowym wydaniu magazynu „Lancet Respiratory Medicine” wynika, że wirusem H6N1 zakaziła się 20-letnia kobieta ze środkowej części Tajwanu, która trafiła do szpitala w maju z objawami grypopodobnymi i dusznością. Wstępne testy wykazały na niezaklasyfikowany podtyp wirusa grypy, a dalsze analizy pokazały jego duże podobieństwo do ptasich wirusów H6N1, które krążą po Tajwanie od 1972 roku.

Organizm kobiety zareagował na leczenie lekiem przeciwwirusowym oseltamivir (Tamiflu) i wróciła ona do zdrowia.

Ho-Sheng Wu, który prowadził badanie w Centrum Kontroli Chorób w Tajpej, za istotny uważa fakt, że wirus zmutował w obrębie białka hemaglutyniny – znajdującego się na jego powierzchni – co umożliwiło mu wniknięcie do ludzkiego organizmu.

Źródło infekcji pozostaje nieznane. Pacjentka pracowała w delikatesach, nie była za granicą i nie miała bliskiej styczności z drobiem czy dzikim ptactwem. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>