Kolejny Minister Zdrowia, który pali! Ewa Kopacz w odpowiedzi na prezent – ksiażkę o sposobach na rzucenie palenia

Ewa Kopacz: – Jeśli PiS będzie mi mówić o szkodliwości palenia, ja im dam ulotkę, jak bardzo szkodzi alkohol.Ewa Kopacz: – Jeśli PiS będzie mi mówić o szkodliwości palenia, ja im dam ulotkę, jak bardzo szkodzi alkohol. Nie chcę się czuć, jak obywatel drugiej kategorii tylko dlatego, że od czasu do czasu palę – mówiła w RMF FM minister zdrowia Ewa Kopacz. Ustawa antynikotynowa mi się nie podoba, bo jest niekonsekwentna, ale intencja została zachowana ? stwierdziła Kopacz dodając jednak, że jako minister zdrowia widzi konieczność zaostrzenia ustawy.

? Jeśli PiS będzie mi mówić o szkodliwości palenia, ja im dam ulotkę, jak bardzo szkodzi alkohol. Charakteropatia alkoholowa jest dużo gorsza niż palenie. Myślę, że nie ma ludzi bez nałogów ? mówiła Ewa Kopacz.

Odniosła się w ten sposób do pomysłu PiS. Posłowie tej partii przygotowali dla minister zdrowia książkę o szkodliwości palenia, jako prezent z okazji Dnia Kobiet. W książce znajduje się kilkadziesiąt sposobów na skuteczne pozbycie się nałogu palenia.

W ten sposób PiS wpływa na Kopacz, aby przekonała klub PO do naprawy w Senacie nowelizacji tzw. ustawy antynikotynowej.

Jednym z krytykowanych przepisów, popieranych przez PO, jest możliwość tworzenia palarni w szpitalach i ośrodkach zdrowia, w szkołach podstawowych i gimnazjach. Innym ? rozwiązanie przyjęte dla lokali gastronomicznych i rozrywkowych.

? Niech restaurator decyduje, kogo chce wpuścić do restauracji ? uważa minister zdrowia, odnosząc się do przepisu ustawy, który stwierdza, że w lokalach mogą nadal powstawać palarnie. W mniejszych (poniżej 100 m kw.), to sam właściciel będzie decydował, czy ma być to lokal dla palących czy niepalących.

? Do tej knajpy, gdzie się pali wejdą tylko ci, którzy chcą również przebywać w towarzystwie palących ? mówi Ewa Kopacz. Jej zdaniem, większość restauracji będzie przeznaczona dla niepalących.

Lek.med. Ewa Kopacz wpisuje się w długą tradycję ministrów zdrowia, którzy palili. Niektórzy z nich zapłacili za swój nałóg wysoką cenę. 8 marca obchodziliśmy pierwszą rocznicę śmierci prof. Zbigniewa Religi, który ?palił papierosa, za papierosem?. Zmarła w 2000 roku minister Franciszka Cegielska, również jest kojarzona z paczkami wypalonych papierosów. Podobnie jak nieżyjący już minister Jacek Żochowski, który również ?namiętnie palił papierosy?, ale jednocześnie to on przeforsował obowiązek umieszczania na każdej paczce papierosów napisu o szkodliwości palenia.

LJ, RMF FM/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>