Koklusz atakuje Wielką Brytanię.

Wielka Brytania walczy z kokluszem, na który od początku roku zachorowało 4791 dzieci a 9 z nich zmarło. Wprowadzono obowiązkowe szczepienia dla ciężarnych.
Koklusz zwany krztuścem, wywołany jest przez szczep bakterii Bordetella pertussis i przenosi się drogą kropelkową. Przebieg choroby przypomina ostre przeziębienie z przewlekłym kaszlem, szybko prowadzące do niedotlenienia organizmu, zapalenia płuc, dysfunkcji mózgu a nawet śmierci.
Dr Mary Ramsay z „Health Protection Agency” (HPA) przypomina, że na krztusiec atakujący niezależnie od wieku, szczególnie narażone są noworodki i niemowlęta do 3. miesiąca życia, których odporność się wciąż rozwija a przez to dzieci łatwo mogą zarazić się krztuścem od swoich opiekunów.

Według danych HPA w samym 2012 roku na koklusz zachorowało niemal 5 tys. dzieci, w tym aż 1,2 do lipca. Dziewięcioro z nich zmarło. To najgorszy wynik od 2008 roku, kiedy zanotowano 902 przypadki zachorowań.

W związku ze wzrostem zachorowań od października obowiązkowymi szczepieniami przeciw krztuścowi zostaną objęte matki będące w 28-38 tygodniu ciąży. Szacuje się, że szczepionkę przyjmie ponad 730 tys. kobiet. ( PAP )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>