Kofeina pozwala skupić uwagę na pozytywnych słowach.

Małe dawki kofeiny są związane ze zwiększoną szybkością i poprawnością rozpoznawania słów o pozytywnym wydźwięku – informują niemieccy badacze na łamach czasopisma „PLoS ONE”. Naukowcy z Ruhr University (Niemcy) twierdzą, że skonsumowanie 200 gramów kofeiny (równowartość 2-3 filiżanek kawy) na 30 minut przed przystąpieniem do eksperymentu powodowało poprawienie zdolności badanych osób do rozpoznawania pozytywnych słów, ale nie miało wpływu na przetwarzanie poznawcze wyrazów neutralnych, bądź o zabarwieniu negatywnym. Badacze uważają, że za ten efekt odpowiedzialne jest silne oddziaływanie dopaminergiczne kofeiny na rejony mózgu związane z językiem, mową.

Już wcześniej wykazano, że kofeina wpływa na nasilenie aktywności centralnego systemu nerwowego, zwiększenie efektywności przy wykonywaniu prostych zadań oraz szybsze reakcje behawioralne. Jednak to badanie jest pierwszym, które łączy konsumpcję kofeiny z emocjonalnym aspektem funkcjonowania mózgu. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>