Kobieta, której przeszczepiono 5 organów, urodziła zdrowe dziecko.

Kobieta, której przeszczepiono w 2007 roku wątrobę, trzustkę, żołądek oraz jelito cienkie i grube urodziła zdrowe dziecko, co jak podaje w czwartek agencja Associated Press, jest pierwszym przypadkiem udanego porodu u pacjentki po tak wielu przeszczepach. Pochodząca z Kataru 26-letnia Fatema Al-Ansari spotkała się w środę (czasu lokalnego) z dziennikarzami w szpitalu w Miami. W tej placówce urodziła córeczkę pod koniec lutego br., a w 2007 roku przeszła pięć przeszczepów.
„Trudno wyrazić to uczucie, to najwspanialsze uczucie na świecie” – mówiła Al-Ansari, trzymając w objęciach śpiące dziecko.

U kobiety, kiedy miała lat 19, stwierdzono zakrzepicę żyły krezkowej, z powodu której doszło do martwicy jelita cienkiego i uszkodzenia kilku innych narządów w jamie brzusznej. Wymagało to przeszczepu wątroby, żołądka, trzustki oraz jelita cienkiego i grubego. Z powodu tych problemów zdrowotnych Fatema musiała przerwać pierwszą ciążę i była przekonana, że w ogóle nie będzie mogła mieć dzieci. Jednak, jak relacjonowała, mąż podtrzymywał w niej nadzieję na dziecko i zostali rodzicami dzięki zapłodnieniu metodą in vitro.

Dr Shalih Y. Yasin, który prowadził ciążę Al-Ansari powiedział, że znane są przypadki urodzenia dziecka przez kobiety, którym przeszczepiono dwa organy, ale nie aż pięć.

„W całej literaturze medycznej ze świata szukaliśmy danych o ciąży u kobiety po pięciu przeszczepach, ale według naszej wiedzy jest to pierwszy taki przypadek” – podkreślił lekarz. Jak dodał, fakt, że osoba z pięcioma przeszczepionymi organami jest wystarczająco zdrowa, by w ogóle rozważyć zajście w ciążę, to „cud sam w sobie”.

Ciąża Al-Ansari została zakwalifikowana jako wysokiego ryzyka; kobieta znajdowała się pod obserwacją lekarzy, którzy przeprowadzali u niej przeszczepy, jak i ginekologów.

Mimo obaw medyków podczas ciąży u kobiety nie doszło do żadnej infekcji, a jedynie do drobnych komplikacji.

Cytowany przez AP szef Georgetown Transplant Institite, dr Thomas Fishbein, który nie należy do zespołu medycznego z Miami, powiedział, że przypadek Al-Ansari „to dobra wiadomość” w dziedzinie transplantologii, świadcząca o postępie, jak dokonał się w tej dziedzinie.

Lekarze Al-Ansari wskazują, że stan jej zdrowia pozwala na to, by próbowała mieć kolejne dziecko. Dodają, że jej przypadek może dodać nadziei innym pacjentom po wielu przeszczepach. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>