Kobiece hormony mogą sprzyjać problemom psychicznym.

Kobiety w określonych fazach cyklu miesięcznego mogą być bardziej podatne na negatywne efekty stresujących wydarzeń – informuje czasopismo „Neurobiology of Learning and Memory”. Brytyjscy naukowcy z University College London odkryli, że przedstawicielki płci pięknej, które uczestniczyły w stresującej sytuacji w momencie, gdy znajdowały się we wczesnej fazie lutealnej cyklu menstruacyjnego, w późniejszym czasie zmagały się z większą ilością natrętnych myśli niż ich koleżanki przebywające w innej fazie cyklu.

Natrętne pojawianie się niechcianych myśli w ciągu dni lub tygodni po wystąpieniu stresującego wydarzenia to jeden z objawów zaburzeń nastroju i zaburzeń lękowych.

Badacze poprosili kobiety o obejrzenie 14-minutowego filmu, zawierającego sceny związane ze zranieniem i śmiercią, a następnie pobrali od każdej z uczestniczek badania próbki śliny, aby oszacować poziom hormonów w organizmie. W następnych dniach badane kobiety miały za zadanie obserwować u siebie powracające myśli na temat stresującego filmu.

„Odkryliśmy, że kobiety we wczesnej fazie lutealnej, która występuje zazwyczaj pomiędzy 16 a 20 dniem cyklu, miały trzy razy więcej natrętnych myśli, niż te, które oglądały nagranie podczas innej fazy ich cyklu menstruacyjnego” – przedstawia wyniki badania dr Sunjeev Kamboj.

Naukowcy podkreślają, że to dopiero początek badań w tym kierunku i w przyszłości chcieliby zaobserwować, co dzieje się u kobiet, które doświadczyły traumatycznego wydarzenia w prawdziwym życiu, a także jak na badane zjawisko wpływa stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>