Kłopoty z pamięcią na starość mogą być skutkiem leków na sen.

Używanie leków ułatwiających zasypianie czy antyalergicznych przez osoby starsze może powodować problemy z pamięcią – wynika z badania, które przeprowadziła dr Cara Tannenbaum, geriatra z Uniwersytetu Montrealskiego (Kanada). Prowadząca badanie Tannenbaum oraz współautorzy z Montrealu, Calgary, Australii i Stanów Zjednoczonych przeanalizowali 162 testy dotyczące leków przepisywanych właśnie w przypadkach kłopotów ze snem, stanów lękowych, uczuleń skóry i alergii. To specyfiki określane jako leki antycholinergiczne, antyhistaminowe, GABA-ergiczne i opioidy. Jak można przeczytać w komunikacie Université de Montréal, prawie 90 proc. osób w wieku powyżej 65 lat przyjmuje przynajmniej jeden lek przepisany przez lekarza. W tej grupie 18 proc. skarży się na problemy z pamięcią i lekkie problemy poznawcze. Jak napisano w komunikacie, „istnieją uzasadnione podejrzenia, że przyjmowanie niektórych z tych leków upośledza funkcje pamięci, może też wpływać na funkcje niepamięciowe (w tym uwagę i koncentrację)”. I tak na przykład benzodiazepiny, często przepisywane przez lekarzy w przypadkach problemów ze snem i stanów lękowych czy niepokoju, mają widoczny wpływ na pamięć i koncentrację. Z kolei leki antyhistaminowe, przepisywane w przypadkach alergii, upośledzają zdolności poznawcze.

Cytowana w komunikacie dr Tannenbaum podkreśla, że te informacje powinny dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. „Osoby starsze mogą odgrywać ważną rolę w zmniejszeniu ryzyka związanego z użyciem opisanych leków” – powiedziała. Chodzi przede wszystkim o możliwość wyboru innych leków czy alternatywnych metod.

Zespół, którym kierowała dr Tannenbaum przeanalizował medyczne bazy danych, zawierające informacje o testach leków, przeprowadzanych od 1948 r. do 2011 r. Do ostatecznej analizy wybrano testy, w których badano pacjentów bez problemów neurologicznych i przeprowadzano równoległe próby z użyciem placebo. W komunikacie zwrócono uwagę, że już wiosną tego roku Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Geriatrów zaleciło, by tego typu leków nie przepisywać osobom w starszym wieku. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>