Kłopotliwe nastolatki mają zmiany w mózgu.

U nastoletnich dziewcząt, które wykazują zaburzenia zachowania – agresję i zachowania aspołeczne – badania mózgu ujawniają nietypowe zmiany – informuje „The Journal of Child Psychology and Psychiatry”.
Badania zostały przeprowadzone przez brytyjskich oraz włoskich naukowców na 42 nastoletnich dziewczynach. 22 z nich miały zaburzenia zachowania, natomiast pozostałe 20 nie sprawiało problemów.
Badania NMR wykazały odmienności w strukturze obszarów mózgu związanych z empatią oraz emocjami u nastolatek z zaburzeniami. Im poważniejsze były zaburzenia, tym wyraźniejsze okazały się zmiany.
Wcześniejsze badania wykazały podobne zjawisko u chłopców. Okazało się także, że zaburzenia zachowania w młodości wiążą się z podwyższonym ryzykiem problemów ze zdrowiem fizycznym oraz psychicznym w wieku dorosłym.

Zarówno w przypadku źle zachowujących się dziewcząt, jak i chłopców wyraźnie mniejsze było ciało migdałowate, które odpowiada za odczuwanie strachu oraz ocenę odczuwania strachu przez innych. W przypadku dziewcząt mniej istoty szarej było w części mózgu zwanej wyspą, związanej odczuwaniem i rozumieniem własnych emocji. Co ciekawe, w przypadku sprawiających problemy chłopców wyspa zawierała więcej istoty szarej – naukowcy jednak nie wiedzą, dlaczego tak jest.

Różnice w budowie mózgu mogą według autorów badań być wrodzone – albo też wynikać ze szkodliwego wpływu środowiska.

Jak oceniają specjaliści, poważne problemy z zachowaniem ma 5 na każdych 100 nastoletnich Brytyjczyków. Wynik badania NMR mógłby być wskazaniem do udzielenia im pomocy psychologicznej.

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba brytyjskich dziewcząt z tego rodzaju zaburzeniami, podczas gdy u chłopców pozostaje ona stała.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>