Kleszcze wspinają się coraz wyżej.

Specjaliści z Międzynarodowej Naukowej Grupy Roboczej ds. Kleszczowego Zapalenia Mózgu (International Scientific Working Group on Tick-Borne Encephalitis; ISW-TBE) ostrzegają przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą kleszczowe zapalenie mózgu (TBE) – turyści wędrujący po górach są obecnie w grupie zagrożonych. Dzieje się tak, ponieważ kleszcze wspinają się na coraz większe wysokości.

Wiedeń, 29 stycznia 2009 r. – W roku 2008 kleszcze zarażone wirusem wywołującym TBE po raz pierwszy zostały zaobserwowane na wysokości powyżej 1 500 metrów nad poziomem morza, co jest jedną z konsekwencji globalnego ocieplenia. Specjaliści z ISW-TBE postulują wprowadzenie szczepionki przeciwko wirusowi wywołującemu TBE, jako standardowego środka zapobiegawczego dla wszystkich osób podróżujących na obszary endemiczne.

Większa mobilność – większe ryzyko

Podróżujący, którzy nie przejdą szczepienia ochronnego, mogą ponieść długoterminowe konsekwencje. Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa przenoszona przez kleszcze, która wpływa negatywnie na centralny układ nerwowy. Choroba może przyjąć różnorodne formy, począwszy od nieznacznych dysfunkcji neurologicznych aż do zaburzeń koncentracji, depresji, ostrego paraliżu, a nawet może spowodować śmierć.

Epidemiologia TBE

„Od roku 1990 w Europie odnotowano ponad 157 500 przypadków zachorowań na TBE, co przekłada się na ok. 8 755 przypadków rocznie. Klimat Austrii sprawia, że jest to kraj wysokiego ryzyka zachorowań na TBE. Jednakże, dzięki temu, że szczepienie przeciwko TBE jest w Austrii bardzo powszechne, liczba zachorowań spadła z 677 w 1979 roku do 86 w 2008 roku” – wyjaśnia profesor Jochen Suss z Instytutu Friedricha-Löfflera w Jenie. „W skali całej Europy TBE nie jest jeszcze chorobą podlegającą zgłoszeniu. Jednakże pracujemy nad tym, aby zwiększyć świadomość niebezpieczeństw, które pociąga za sobą TBE, aby zmotywować ludzi do poddania się szczepieniu” – mówi profesor Pier Luigi Lopalco z Europejskiego Ośrodka ds. Prewencji i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control; ECDC). Nie istnieje żadna doraźna terapia w przypadku, gdy nastąpi zarażenie.

ISW-TBE: Dziesiąta rocznica

Międzynarodowa Grupa Robocza ISW-TBE poświęca się walce z zagrażającym życiu wirusem wywołującym TBE już od ponad 10 lat.

Więcej informacji na stronach: http://www.ISW-TBE.info, http://www.TBE-prevention.info i http://www.tick-victims.info.

Zdjęcie można uzyskać za pośrednictwem Europejskiej Agencji Fotografii Prasowej (EPA) bądź pobrać bezpłatnie ze strony http://www.ots.at/redirect.php?iswtbe.

Źródło informacji: APA-OTS

2009-01-29, Serwis Informacji Zleconych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>