Kisspeptyna może zwiększać płodność.

Z pomocą hormonu kisspeptyny można by zwiększyć szanse na urodzenie dziecka – informuje „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”. Naukowcy z londyńskiego Imperial College obserwowali pięć kobiet z podwzgórzowym brakiem miesiączki – zaburzeniem występującym zwłaszcza u sportsmenek. Podwzgórze to część mózgu, która reguluje między innymi cykl miesiączkowy.

O ile w całej populacji Wielkiej Brytanii podwzgórzowy brak miesiączki występuje u co setnej kobiety, to wśród zawodniczek zawodowo uprawiających sport – u co dziesiątej. Oprócz wyczynowego sportu zaburzeniom miesiączkowania sprzyjają na przykład silny stres i anoreksja. Podwzgórzowy brak miesiączki jest rzadszą przyczyną niepłodności niż na przykład zespół policystycznych jajników.

Pięciu kobietom w wieku od 24 do 31 lat z podwzgórzowym brakiem miesiączki podawano różne dawki kisspeptyny w postaci kroplówki podczas sześciu ośmiogodzinnych sesji. Jednocześnie mierzone były – w odstępach dziesięciominutowych – poziom i częstość wydzielania LH. Wyniki porównywane były z wcześniej przeprowadzonym testem z pomocą placebo. Jak się okazało podawanie kisspeptyny zwiększało poziom LH oraz częstość jego wydzielania.

LH reguluje cykl miesiączkowy i jest jednym z hormonów pomagających przygotować macicę na przyjęcie komórki jajowej. Gdy spada poziom LH i innych hormonów, organizm kobiety może zaprzestać uwalniania komórek jajowych i krwawień miesiączkowych, co prowadzi do niepłodności.

Zadaniem autorów badań mogą one doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia niepłodności, być może stanowiąc w przypadku części pacjentek tańszą alternatywę dla zapłodnienia in vitro. Jednak konieczne jest przeprowadzenie badań na większą skalę. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>