Kisspeptyna – hormon, który wyleczy bezpłodność.

Hormon o wdzięcznej nazwie kisspeptyna pomaga przywrócić płodność kobietom z niskim poziomem hormonów płciowych – ogłosili naukowcy z Londynu podczas Spotkania Związku Endokrynologów w Harrogate w Wielkiej Brytanii. Kisspeptyna jest produktem genu KISS-1, hormonem zapoczątkowującym proces dojrzewania. Jej zadaniem jest pobudzanie wydzielania hormonów płciowych. We wcześniejszych badaniach grupa doktora Waljita Dhillo z Imperial College London wykazała, że podawanie kisspeptyny płodnym kobietom aktywuje produkcję hormonów płciowych. W swojej najnowszej pracy naukowcy przebadali działanie kisspeptyny u kobiet, u których z powodu braku równowagi hormonalnej doszło do zatrzymania cyklu miesięcznego.
Badaniem objęto 10 pań, które nie miesiączkowały i były bezpłodne. Kobiety podzielono na 2 grupy, jednym podawano kisspeptynę, a grupie kontrolnej roztwór soli fizjologicznej. Następnie pobierano próbki krwi i określano w nich stężenie dwóch hormonów kluczowych dla jajeczkowania i płodności – hormonu luteinizującego (LH) i folikulotropowego (FSH).

Okazało się, że kisspeptyna powoduje aż 48 – krotny wzrost poziomu LH i 16 – krotny wzrost poziomu FSH we krwi, w porównaniu do grupy kontrolnej.

Główny autor pracy Waljit Dhillo tak podsumowuje kolejne osiągnięcie swojego zespołu: „Niepłodność to poważny problem dotykający miliony par na całym świecie. Nasze badania wykazują, że kisspeptyna jest bardzo obiecującym kandydatem do zastosowania w terapii bezpłodności. To bardzo ekscytujące wyniki, które sugerują że terapia kisspeptyną może przywrócić płodność kobietom z niskim poziomem hormonów płciowych” – cieszy się naukowiec. KDO

PAP – Nauka w Polsce

2 myśli nt. „Kisspeptyna – hormon, który wyleczy bezpłodność.

 1. Witam!!!

  Chcialam sie zapytac jak dlug beda trwaly jeszce badania i kiedy lek bedzie w sprzedazy ???
  Jest to dla nas wielka nadziej ,dla „Nas” ….przyszlych matek

  Gratulacje !!!

  Pozdraiam:-)

  Anna Nowak

 2. Witam
  chciałabym się dowiedzieć kiedy lek będzie w sprzedaży mam problemy hormonalne i nie mogę zajść w ciążę. proszę o szczerą odpowiedz .
  weronika ignaczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>