Kiedy skierowanie dostaniesz tylko od specjalisty?

W przyszłym roku skierowania na wysokospecjalistyczne badanie nie wystawi już lekarz rodzinny. Te wydane już np. na tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny jest ważne tylko do końca stycznia. Później będą honorowane tylko te od specjalistów ? przypomina Kurier Szczeciński ? Możliwość wypisywania skierowania na kosztowną diagnostykę przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej przewidziana została na szczególne, medycznie uzasadnione sytuacje, gdy lekarz POZ sam prowadzi proces diagnostyczno-terapeutyczny ? tłumaczy Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. ? W takiej sytuacji wyniki badania są elementem prowadzonej dokumentacji medycznej pokazującej historię choroby.

NFZ uznał, że część badań, tych najdroższych, powinien zlecać jedynie specjalista. ? Badania diagnostyczne, takie jak np. rezonans czy tomografia, powinny być wykonywane w związku z leczeniem specjalistycznym prowadzonym przez lekarza pracującego w ramach umowy z NFZ ? dodaje Małgorzata Koszur. ? Nie mogą odbywać się na życzenie pacjenta czy lekarza z prywatnego gabinetu.

? Rzeczywiście od 2010 r. skierowanie na wysokospecjalistyczne badanie możemy dostać tylko od specjalisty ? potwierdza portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński z biura prasowego centrali NFZ.

Kurier Szczeciński, AK/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>