Kiedy odzwyczaić dziecko od pieluszki?

Kiedy odzwyczaić dziecko od pieluszki? Naukowcy już wiedzą!
Kiedy najlepiej zacząć uczyć dziecko korzystania z toalety? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Zdaniem naukowców pożegnanie z pieluszkami powinno nastąpić między 24 a 32 miesiącem życia – informuje „Journal of Pediatric Urology”.

Wnioski te amerykański zespół naukowców oparł na obserwacji 150 dzieci w wieku 4 – 12 lat, łącznie z tymi, u których występowało nietrzymanie moczu. Po przeanalizowaniu informacji na temat czasu, w którym dziecko zaczęło uczyć się korzystać z nocnika i stosowanych przez rodziców metod, badacze stwierdzili, że dzieci, które zaczęły przyzwyczajać się do toalety po 32 miesiącu życia częściej miały później problemy z nietrzymaniem moczu.

Według prowadzącego badania dra Josepha Barone’a z Bristol-Myers Squibb Children’s Hospital w stanie New Jersey, przeprowadzona analiza pozwoliła określić optymalny czas rozpoczęcia „toaletowego treningu”.

Aby przyniósł on najlepsze rezultaty powinien być przeprowadzony przed 32 miesiącem życia. Czas rozpoczęcia ma bowiem większe znaczenie niż metody, jakie stosują rodzice w celu oswojenia malucha z nową sytuacją.

Jak podkreśla dr Barone, inkontynencja moczowa może być przyczyną problemów emocjonalnych i negatywnie wpływać na kontakty dzieci z rówieśnikami.
„W przypadku rodziców wiąże się to często z poczuciem winy. Wielu z nich myśli, że popełniło jakiś błąd i przyczyniło się do problemu dziecka” – mówi dr Barone. KOC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>