Kawa i ciastka zmniejszają szanse na zajście w ciążę.

Częste picie kawy oraz dieta bogata w nasycone tłuszcze obniżają skuteczność terapii in vitro, zmniejszając szanse na zajście w ciążę – ogłoszono podczas kongresu European Society for Human Reproduction and Embryology ( ESHRE) w Turcji.
Dr Ulrik Kesmodel ze szpitala uniwersyteckiego w Aarhus (Dania) zaprezentował wyniki badań, które objęły 3959 kobiet próbujących zajść w ciążę dzięki metodzie in vitro. Co 20. z nich wypijała codziennie więcej niż pięć filiżanek kawy. W porównaniu z grupą niepijącą kawy, jej miłośniczki miały o połowę mniejszą szansę na powodzenie terapii in vitro. Oznacza to, że duże ilości kawy mają na in vitro podobnie szkodliwy wpływ, co palenie tytoniu, a co za tym idzie, w czasie terapii nie należy pić więcej niż pięć filiżanek dziennie. Bezpieczna dawka to 2-3 filiżanki, zawierające 200 mg kofeiny.

Zdaniem specjalistów kawa może obniżać prawdopodobieństwo zajścia w ciążę również przy naturalnym poczęciu. Wpływ herbaty oraz innych zawierających kofeinę napojów na płodność pozostaje na razie nieznany, nie wiadomo też, czy na pewno chodzi o kofeinę, czy inne składniki kawy.

Kolejne badania, przeprowadzone w Harvard School of Public Health (USA) dotyczyły wpływu różnic w stosowanej diecie na powodzenie metody in vitro u 147 kobiet. Jak się okazało, dieta bogata w nasycone tłuszcze – obfitująca w masło, tłuste mięsa i ser – obniżała liczbę wytwarzanych przez kobietę komórek jajowych.

Przeciwny wpływ wywierała dieta zawierająca tłuszcze nienasycone – oliwę z oliwek, czy awokado. Dzieci przychodziły na świat częściej, choć mała liczebność grupy nie pozwalała na ustalenie dokładnych liczb. Kierujący badaniami dr Jorge Chavarro radzi kobietom przejście na zdrowszą dietę typu śródziemnomorskiego, zwłaszcza że zapobiega ona chorobom serca i cukrzycy typu II.(PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>