Katowice: pionierskie zabiegi ratujące przed ponownym udarem.

Pionierskie zabiegi zamknięcia jamy uszka lewego przedsionka serca, ratujące przed kolejnym udarem pacjentów cierpiących na migotanie przedsionków serca, przeprowadzili lekarze Górnośląskiego Ośrodka Kardiologii w Katowicach-Ochojcu.
Pierwszym takim zabiegom na Śląsku poddano dwie pacjentki w wieku 80 i 77 lat. Obie czują się dobrze.
Migotanie przedsionków to najczęstszy typ arytmii serca, typowy dla osób starszych. Podczas migotania przedsionki nie kurczą się jak przy prawidłowym rytmie, co najczęściej powoduje powstawanie skrzepów w lewych jamach serca, zwłaszcza w uszku lewego przedsionka. To niewielki uchyłek, gdzie krew może się gromadzić i krzepnąć. Skrzep wraz z krwią może dostać się do mózgu, blokując tętnicę i powodując udar.

? U chorych z migotaniem przedsionków istnieje duże zagrożenie udarem mózgu lub innymi problemami zatorowymi. Migotanie przedsionków jest najczęściej leczoną arytmią, szacuje się, że w Polsce jest ok. 320 tys. chorych z takim problemem. Średnio migotanie przedsionków zwiększa zagrożenie udarem mózgu pięciokrotnie, ale u niektórych pacjentów ryzyko jest 15-, a nawet 20-krotnie większe. Aby je zmniejszyć, rutynowo leczymy ich lekami obniżającymi krzepliwość krwi. Niektórzy nie mogą ich jednak przyjmować, ponieważ występują u nich powikłania krwotoczne ? wyjaśnia kierownik I Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Maria Trusz-Gluza.

Małoinwazyjna, przezskórna metoda leczenia polega na umieszczeniu w uszku lewego przedsionka serca specjalnego korka, tzw. okludera, który zamyka uchyłek, uniemożliwiając gromadzenie się tam krwi i jej krzepnięcie. Lekarze dostają się do serca przez tętnicę udową.
Nowatorskie zabiegi nie są na razie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Klinika zamierza o to wystąpić. Koszt jednego to ok. 20 tys. zł.

PAP/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>