Katoliccy lekarze w Lourdes.

Ponad 600 lekarzy z całego świata zastanawia się nad tym, jak przeżywać chrześcijańską wiarę w swoim zawodzie. Uczestniczą oni w światowym kongresie Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Lekarzy Katolickich w Lourdes. Wydarzeniu patronuje Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. Jej przewodniczący abp Zygmunt Zimowski otworzył wczoraj obrady. Jego zdaniem atmosfera miejsca uświęconego objawieniami, wspólna modlitwa, profesjonalne wykłady, a także dzielenie się doświadczeniami pomaga w dążeniu do zachowania wysokich standardów katolickiego lekarza.

?Lekarze i prelegenci uwrażliwiają, że potrzebne jest tu przede wszystkim pogłębienie intelektualne, moralne, psychologiczne, bo przecież za każdym chorym stoi rodzina, ludzie, którzy cierpią ? powiedział Radiu Watykańskiemu abp Zimowski. ? I rzeczywiście to pogłębienie duchowe się dokonuje, zwłaszcza tutaj, w tym świętym miejscu, jakim jest sanktuarium w Lourdes, gdzie prawie 153 lata temu niebo przybliżyło się do ziemi, ziemia zetknęła się niejako z niebem. Stowarzyszenie Lekarzy Katolickich chce w swoim działaniu kierować się wartościami chrześcijańskimi, w czym trzeba nieraz iść pod prąd. Dzisiaj jeden z prelegentów bardzo pięknie to ujął, że może za mało w tych ostatnich czasach broniliśmy Benedykta XVI, kiedy niesłusznie był atakowany. Był to jak gdyby rachunek sumienia? ? dodał przewodniczący Papieskiej Rada ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia.

Światowy kongres lekarzy upamiętnił też 25-lecie Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. Jak powiedział abp Zimowski, postać Jana Pawła II, założyciela dykasterii, jest żywa w pamięci lekarzy. Powstała z myślą o nich Rada pozwala im bowiem zachować chrześcijańską orientację w codziennej pracy i na nowych drogach, które otwiera przed medycyną postęp naukowo-techniczny. Światowy kongres lekarzy katolickich w Lourdes zakończy się 9 maja.

Radio Watykańskie, www.info.wiara.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>