Kasza gryczana zdrożała na…Ukrainie!

W związku z nagłym wzrostem ceny kaszy gryczanej mieszkańcy Kijowa rzucili się na poszukiwanie sklepów, które sprzedają ją najtaniej. W ciągu krótkiego czasu kasza ta, należąca na Ukrainie do najważniejszych artykułów spożywczych, podrożała o kilkadziesiąt procent. Do niedawna sprzedawana była po 16 hrywien za kilogram (5,7 zł). Obecnie sklepy oferują ją po 25, a nawet po 27 hrywien za kilogram (8,9-9,6 zł). „Moja rodzina przerzuciła się na ryż, który – mimo że nie rośnie na Ukrainie – kosztuje 15 hrywien za kilogram, zapychamy się też ziemniakami i chlebem” – powiedział mężczyzna przy stoisku z kaszą gryczaną na kijowskim Żytnim Rynku.

Pracująca tam sprzedawczyni twierdzi, że w związku z podwyżką ludzie rzeczywiście kupują mniej kaszy gryczanej niż wcześniej. „Niech pan weźmie teraz, bo w przyszłej dostawie kasza może być jeszcze droższa” – zachęcała korespondenta PAP.

Zdaniem ekspertów za podwyżką cen kaszy gryczanej stoją działania rządu, który… stara się powstrzymywać wzrost cen artykułów spożywczych.

„Kasza gryczana na Ukrainie jest, ale w związku z nasilającymi się kontrolami jej sprzedawców są oni zmuszeni handlować nią na pół legalnie” – poinformowała Ukraińska Konfederacja Agrarna.

APK-Inform, portal śledzący ukraiński rynek rolniczy, wytłumaczył, że działania rządu w zakresie kontroli wzrostu cen doprowadziły do całkowicie odmiennego do zamierzonych efektu. „Wielu producentów kaszy gryczanej całkowicie wstrzymało sprzedaż” – czytamy.

Kasza gryczana jest na Ukrainie jednym z podstawowych artykułów spożywczych. Ukraińcy jedzą ją zalaną gorącym mlekiem na śniadanie, podają na obiad i kolację, robią z niej placki, a nawet używają do sałatek.
PAP, www.portalspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>