Kartofel częściowo rozszyfrowany.

Dzięki naukowcom z czterech kontynentów – w tym także z polskiego Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN – udało się poznać 1/4 genomu ziemniaka – informuje „Nature”.
Choć kartofel to z pozoru zwykła i nieciekawa bulwa, jego genetyczne dziedzictwo jest bardzo skomplikowane. Każdy chromosom ziemniaka występuje bowiem w czterech kopiach, podczas gdy u człowieka mamy tylko dwie kopie – po ojcu i matce. Sekwencjonowanie takiego genomu to niezwykle żmudna i skomplikowana praca.
Aby ułatwić sobie zadanie, naukowcy wyhodowali całą roślinę z jednej komórki pyłku. W rezultacie powstały ziemniaki monoploidalne – z tylko jedną kopią genomu. Jego analiza pozwoliła stworzyć szablon, przy pomocy którego można było zebrać razem dane dotyczące DNA rzadkiej odmiany diploidalnej (z genomami dwóch roślin – „rodziców”).

Jednak mimo tych zabiegów udało się zsekwencjonować tylko około 55 procent genomu odmiany diploidalnej. Jak twierdzi Robin Buell z Michigan State University w East Lansing, do pełnej analizy zwykłego ziemniaka (o poczwórnym genomie) potrzebne będą nowe metody, pozwalające badać dłuższe fragmenty DNA.

Mimo ograniczeń, wyniki badań już teraz mogą się przydać do genetycznego ulepszania kartofli. Wiele genów odpowiedzialnych za odporność na choroby okazało się na przykład uszkodzonych. Dalsze badania powinny ujawnić geny zwiększające plony lub nadające bulwom cechy ważne przy smażeniu frytek bądź wyrobie skrobi. Ziemniaki to czwarta pod względem plonów roślina uprawna – co roku wykopuje się ich około 330 milionów ton, z czego w Polsce – 10,5 miliona.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>