Kardynał Ruini o uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II.

Czuwanie modlitewne, a po nim uroczysta Msza ? powoli zaczyna się krystalizować przebieg uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II. Władze Rzymu mówią, że wciąż trudno przewidzieć, ile osób może przybyć na beatyfikację. Szacunkowe dane to od 1,5 mln do 2,5 mln pielgrzymów. Ponieważ zabrakło już tanich noclegów, na przedmieściach Rzymu ma powstać ogromny kemping (na terenach targowych Nuova Fiera di Roma). Wiadomo też, że jednym z miejsc, na którym odbędzie się czuwanie poprzedzające beatyfikację i gdzie ustawione zostaną ogromne ekrany, będzie leżący w centrum miasta antyczny stadion Circo Massimo.

Jak mówi kard. Camillo Ruini, który jako wikariusz dla diecezji rzymskiej otwierał proces beatyfikacyjny Jana Pawła II, panuje ogromne oczekiwanie i to nie tylko w Rzymie, ale i na całym świecie. ?Mam nadzieję, że uda się tak przygotować uroczystości, by wszyscy, którzy na nie przybędą mogli je naprawdę dobrze i głęboko przeżyć. Tak samo, jak chwile pogrzebu Jana Pawła II czy Światowe Dni Młodzieży ? powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ruini. ? Charakterystycznym rysem tego pontyfikatu była ewangelizacja. Wciąż pamiętam jego słowa wypowiedziane na początku: ?Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!?. On był wielkim ewangelizatorem, zarówno kiedy odwiedzał parafie Rzymu, jak i gdy podróżował po całym świecie. A ten zapał ewangelizacyjny dotyczył zawsze konkretnego człowieka. Pamiętam jak powtarzał: Człowiek jest drogą Kościoła. Dzięki tej perspektywie na trwałe zmienił bieg historii. W pewien sposób zmienił świat?.

Włoskie media podkreślają, że beatyfikacja Jana Pawła II będzie największym wydarzeniem w nowożytnej historii Rzymu. Msza beatyfikacyjna rozpocznie się na Placu św. Piotra o godz. 10 rano. Nie będzie na nią żadnych kart wstępu. W dniach po beatyfikacji w wielu kościołach Rzymu będą sprawowane w różnych językach Msze św. dziękczynne. Pielgrzymi będą się też mogli modlić przy przeniesionym z grot do bazyliki watykańskiej grobie bł. Jana Pawła II.

Jutro odbędzie się specjalne spotkanie władz Rzymu z przedstawicielami Watykanu oraz służb zaangażowanych w przygotowanie całej operacji. Specjalny sztab kryzysowy musi skoordynować uroczystości beatyfikacyjne z ogromnym koncertem, który 1 maja odbywa się przed bazyliką św. Jana na Lateranie i rok rocznie gromadzi setki tysięcy uczestników. Do Rzymu przybędą wówczas również kibice na mecz Lazio-Juventus.

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>