Kacheksja- wyniszczenie organizmu.

Ponad połowa pacjentów, którzy chorują na nowotwory, cierpi na zespół wyniszczenia nowotworowego (kacheksję). Co to jest kacheksja?…..

 

Kacheksja jest bardzo złożonym i skomplikowanym problemem medycznym. Objawia się zanikiem apetytu, spadkiem wagi ciała, a w konsekwencji wychudzeniem, wyczerpaniem i utrata sił. Przyczyny kacheksji:1/ związane z procesem chorobowym: nieprawidłowy metabolizm, zwiększone tempo metabolizmu, 2/ związane z leczeniem: duże zabiegi operacyjne, intensywna radioterapia, intensywna chemioterapia, 3/ inne związane  z chorobą : wymioty, biegunka. Dlaczego problem kacheksji jest ważny? Istnieje szereg groźnych następstw kacheksji dla naszego organizmu: zanik chęci do życia, niedożywienie, zmniejszenie masy ciała, osłabienie kondycji fizycznej, zmęczenie obniżające samodzielność chorego, negatywny wpływ na przebieg choroby, zanik procesów odnowy tkanek. Następstwa kacheksji dotyczą więc różnych sfer funkcjonowania człowieka i brak właściwego leczenia może doprowadzić do bardzo groźnych następstw. Czy możesz pomóc sobie/ swoim bliskim? Wystąpienie szybkiej, w krótkim czasie, lub powolnej, ale systematycznej utraty wagi ciała, przeciągające się zaburzenia apetytu, towarzyszące chorobie mogą wiązać się z ryzykiem rozwoju kacheksji. Należy regularnie kontrolować swoja wagę w trakcie choroby. W przypadku zaobserwowania niepokojących zmian należy skonsultować się z lekarzem. Co powinno niepokoić? Utrata 2 % (i więcej) wagi ciała w ciągu 1 tygodnia, utrata 5 % (i więcej) wagi ciała w ciągu 1 miesiąca, utrata 7,5 % (i więcej) wagi ciała w ciągu 3 miesięcy i utrata 10 % (i więcej) wagi ciała w ciągu 6 miesięcy. Przykład: dla osoby ważącej 70 kg utrata 5 % stanowi 3,5 kg, 70 kg x 0,05= 3,5 kg . Jak leczy się kacheksję? Leczenie kacheksji, tak jak w przypadku każdej innej choroby, poprzedzone jest szczegółową rozmową z chorym, badaniem Larskim oraz badaniami dodatkowymi. Na ich podstawie lekarz ma możliwość dokładnej oceny stanu zdrowia pacjenta i leczenia. Ulotkę informacyjną na temat kacheksji wydala dla Pacjentów Firma Bristol-Myers Squibb z Warszawy.

3 myśli nt. „Kacheksja- wyniszczenie organizmu.

  1. z tekstu wynika że nie jest to choroba, lecz objaw choroby nowotworowej „zespół wyniszczenia nowotworowego”, a praktycznie 3/4 ludzi przeżywa proces nowotworowy.

  2. stwierdzono u mnie ta chorobe ale nie wiem czy ja jeszcze pożyje czy to oznacza ze umre i czy ja bede zyc czy po latach bedzie koniec jak zyc z ta choroba jak nie ma szans u mnie zebym przytyla bo jak moge jest kiedy chce i co chce i duzo to i tak nie przytyje bo niestety mój organizm juz nie tyje wcale co powinnam zrobic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>