Kac po whiskey gorszy niż po wódce!

Naukowcy potwierdzają to, co wiedzą niemal wszyscy, którzy od czas do czasu zaglądają do kieliszka: po whiskey kac jest bardziej dotkliwy niż po wódce. Ale przestrzegają też amatorów czystej: niezależnie od objawów kaca oba rodzaje alkoholu utrudniają koncentrację nazajutrz po wypiciu. Efekty picia burbona i wódki porównywali naukowcy z amerykańskiego Brown University. Zatrudnili w tym celu 58 kobiet i 37 mężczyzn, którzy wzięli udział w ich eksperymencie. Wieczorem uczestnicy badania raczyli się alkoholem – wódką lub burbonem – dopóki jego ilość w wydychanym powietrzu nie osiągnęła odpowiedniej koncentracji.

W nocy monitorowano jakość ich snu, by sprawdzić, czy któryś z rodzajów alkoholu powoduje bardziej niespokojny i przerywany sen. Okazało się jednak, że po obu napojach śpi się podobnie.

Nazajutrz badania kontynuowano, dopiero gdy ochotnicy wytrzeźwieli, czyli wówczas, gdy ilość alkoholu w wydychanym przez nich powietrzu była bliska zeru. Wówczas w specjalnym kwestionariuszu opisywali dokuczające im symptomy kaca. Brali też udział w serii testów, które miały zbadać ich zdolność do wykonywania czynności na co dzień związanych z bezpieczeństwem.

„Po burbonie ludzie czuli się gorzej niż po wódce” – komentuje wyniki tych badań prowadząca je profesor Damaris J. Rohsenow. Jednak, jak dodaje, ludzie którzy pili wódkę wcale nie radzili sobie z testami wymagającymi długotrwałej koncentracji i szybkich reakcji lepiej niż ci, którzy pili whiskey. To ostrzeżenie dla tych, którzy nazajutrz po zakrapianym wieczorze czują się świetnie – brak kaca nie oznacza wcale, że jest się już w pełni sprawnym. (PAP Life)

sag/ zig/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>