Już prawie co trzeci Amerykanin jest otyły.

Już prawie co trzeci mieszkaniec USA jest otyły. – wynika z danych Ośrodka Zwalcznia Chorób Zakaźnych (CDC) w Atlancie. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat w USA otyłość zaczęła być problemem 2,4 mln osób w wieku powyżej 18 lat. W całych Stanach Zjednoczonych wskaźnik osób dotkniętych otyłością wynosi obecnie 27 proc., ale w co najmniej dziewięciu stanach przekracza 30 proc. Dziesięć lat temu w żadnym z nich liczba ta nie była tak wysoka. Obecnie 72,5 mln Amerykanów uważanych jest za otyłych. Najwięcej w południowych stanach (28,4%) a także na Środkowym Zachodzie (28,2%). W Kolorado, gdzie mieszka najmniej w USA osób mających problem z wagą, wskaźnik otyłości wynosi 18,6%, ale już w położonym na południu USA stanie Mississippi – 34,4%.

„W Kolorado wskaźnik otyłości jest niższy, bo niemal dwie trzecie populacji mieszka w Denver, gdzie ludzie są bardziej aktywni” – tłumaczy William Dietz, dyrektor wydziału CDC do spraw żywienia, aktywności fizycznej i otyłości.

W całych Stanach Zjednoczonych otyłość najczęściej jest problemem czarnoskórych kobiet (41,9%) i Latynosów (30,7%). Zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn wskaźnik otyłości jest niższy w przypadku osób lepiej wykształconych.

Leczenie chorób będących skutkiem otyłości: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób serca czy niektórych nowotworów, rocznie kosztuje już 147 mld dol. Jak szacuje CDC koszt leczenia jednego otyłego pacjenta jest o 1429 dol. wyższy niż osoby nie mającej problemu z wagą.

Walka z otyłością dzieci stała się priorytetem Pierwszej Damy USA Michell Obamy, która nie tylko promuje zdrowy tryb życia wśród najmłodszych Amerykanów i ich rodziców, ale także zabiega o środki na wprowadzenie odpowiednich zmian w szkolach.

PAP – Nauka w Polsce, Joanna Trzos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>