Już 200 tys. osób odwiedziło Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Od dnia otwarcia Centrum Nauki Kopernik w Warszawie placówkę odwiedziło już ponad 200 tysięcy osób. „Taki wynik to dla nas bardzo miłe zaskoczenie? ? powiedział dyrektor Centrum Robert Firmhofer, który osobiście nagrodził dwustutysięcznego gościa. Tym gościem okazała się rodzina z Radomia ? rodzice z dwójką dzieci. W nagrodę otrzymali roczny karnet dla dwóch osób do CNK. „To dla nas bardzo duże zaskoczenie i totalny przypadek. Po raz pierwszy jesteśmy w Centrum? ? powiedziała 16-letnia Magda Wiszniewska. „Korzystając z ferii chcieliśmy odwiedzić Centrum? ? dodał jej ojciec, Sławomir.
CNK zainaugurowało działalność na początku listopada ubiegłego roku. Od tego momentu do wtorku było dostępne dla zwiedzających w sumie przez 90 dni. „Szybko przeliczyłem to na doświadczenia i wyszło mi, że w tym czasie przeprowadzono tutaj 70 milionów doświadczeń? ? powiedział PAP dyrektor Robert Firmhofer.

Przyznał przy tym, że twórcy placówki nie spodziewali się, że 200 tysięcy osób odwiedzi ją w tak krótkim czasie. „Byliśmy bardzo ostrożni w szacunkach. Ocenialiśmy, że to będzie 350-400 tys. zwiedzających w ciągu roku? ? powiedział.

Zaznaczył, że kiedy rozpoczynano budowę, niewiele osób wiedziało, czym jest centrum nauki. „Musieliśmy tłumaczyć, że to nie jest miejsce, w którym prowadzi się badania, tylko takie, w którym publiczność sama przeprowadza eksperymenty i dokonuje odkryć? ? przypomniał.

Dyrektor ?Kopernika? dodał, że tak duża liczba zwiedzających oznaczała m.in. intensywne użytkowanie eksponatów. „Na początku liczba uszkodzonych eksponatów wahała się między 9 a 14 proc. To i tak nie był zły wynik, jak na nowe centrum. Zazwyczaj jest to powyżej 20 proc.? ? ocenił.

Przypomniał, że europejski standard to 5 proc., a amerykański – 3 proc. „Właśnie osiągnęliśmy ten standard. Dane z dzisiejszego poranka pokazują, że jest to 3 proc.? ? zadeklarował we wtorek Firmhofer.

Jak poinformowała Katarzyna Nowicka z CNK, dziennie Centrum odwiedza około 2 tys. osób. W styczniu ponad 50 proc. gości przyjechało spoza województwa mazowieckiego; najliczniejszą grupą zwiedzających były osoby w wieku 36?45 lat ? blisko 30 proc., ponad 28 proc. to osoby w wieku 26?35 lat, a 26 proc. stanowiła młodzież w wieku 15?25 lat.

„Mamy widzów od oseska do seniora. Badania pokazują, że każda grupa wiekowa ma tutaj swoje przedstawicielstwo? ? zaznaczyła przedstawicielka CNK. Co więcej, z badań wynika, że z wizyty w ?Koperniku? zadowolonych jest ok. 96 proc. zwiedzających, a ponad 75 proc. poleciłaby taką wizytę swoim znajomym.

Jak ujawniła we wtorek Nowicka, największą popularnością niezmiennie cieszą się galerie „Bzzz!? i „Świat w ruchu?, czyli te które są najbardziej dynamiczne i wymagają największej aktywności.

Od listopada 2010 r. goście Centrum mogą przeprowadzać eksperymenty na pięciu wystawach stałych: „Korzenie cywilizacji?, „Strefa światła?, „Świat w ruchu?, „Człowiek i środowisko? i specjalnej galerii dla dzieci „Bzzz!?. W marcu otwarta zostanie szósta galeria „Re:generacja”, a w kolejnych miesiącach „Park Odkrywców” i planetarium.

Koszt budowy Centrum wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł to środki z Unii Europejskiej. CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>