JEŻELI NIE POMOŻESZ TY, TO KTO?

Warto zapoznać się z tekstami jakie ukazaly się w Gazetce Szkolnej „etc”, wydawanej przez Uczniów II Liceum w Tarnowie. Do tej Szkoły uczęszcza Kamila Albin,Niewidoma od urodzenia, która sie nie poddała! Jej los wzruszył mnie jako lekarza,ojca i dziadka i Jej zadedykowałem mój pomysł zorganizowania w dniu 7 stycznia 2004r o godzinie 19.00 w Tarnowskim Teatrze Koncertu operowo-operetkowego w wykonaniu Gwiazd Opery Krakowskiej! Do tej akcji włączyło się już  sporo osób! Myślę, że to będzie początek dlugofalowych działań w Tarnowie,  na rzecz Niepełnosprawnych! „JEŻELI NIE POMOŻESZ TY, TO KTO?” – z takim apelem zwrócili się Redaktorzy  Gazetki szkolnej z II LO do wszystkich….. 

Wywiad z Kamilą Albin


Na czym polega akceptacja? Na tolerowaniu odmienności charakteru, wyglądu, poglądów, czyli wszystkiego tego co znajduje się dookoła nas. Nie jest to taka prosta sprawa jak by wydawało się każdemu, kto właśnie czyta tę notatkę, bo wystarczy rozejrzeć się wokół. W naszej szkole nie ma akceptacji. Dlaczego? Ponieważ inny znaczy gorszy, a nawet obcy. Obcy, czyli ciekawy, ale jednocześnie niemożliwy do przyjęcia. To wszystko widać w większości spojrzeń kierowanych ku ubranym na czarno rówieśnikom- metalowcom, niepalącym znajomym z klasy, czy też okaleczonym przez los, którzy na co dzień borykają się z ogromnymi trudnościami piętrzonymi przez społeczność szkoły. Podkreślam , iż społeczność szkoły to nie tylko uczniowie. Każdy musi uczyć się tolerancji i mam nadzieję, że pierwszą lekcją będzie wywiad z Kamilą Albin ukazujący nam obraz widziany jej dotykiem, słuchem, wszystkimi zmysłami prócz wzroku, jak się przekonamy niekoniecznie potrzebnym do tego, aby sprawnie funkcjonować.


Machota Marta


W roku szkolnym 2003/2004 przeniosłaś się do II LO, do klasy o profilu humanistycznym. Jak czujesz się w nowym otoczeniu?


Jest bardzo sympatycznie.


Dlaczego wybrałaś właśnie naszą szkołę?


Zależało mi na profilu humanistycznym. Początkowo nie wiedziałam, że II LO oferuje taki kierunek i znalazłam się w V liceum w klasie psychologiczno- pedagogicznym. Nie do końca to był mój wybór więc postanowiłam się przenieść.


Na pewno zdawałaś sobie sprawę z trudności wiążących się z przeprowadzką (np. bariery architektoniczne), czy więc twoja decyzja to próba odwagi czy tolerancji innych?


Tolerancja chyba wszędzie jest podobna, ponieważ jest to problem całego społeczeństwa. Jeżeli chodzi o bariery architektoniczne np. schody- nie przerażały mnie zbytnio, gdyż lubię wyzwania.


Bałaś się tego, iż klasa, szkoła może Cię nie zaakceptować?


Bałam się tego, iż ludzie mnie nie  polubią, że będzie to nauczka za zmianę szkoły, gdzie klasa była bardzo zgrana, miła.


Czy wiele trudności sprawia Ci nadrobienie zaległości z pierwszej klasy?


Najwięcej braków mam z języka polskiego, w przeciwieństwie do innych przedmiotów, z których jestem do przodu.


Wiemy, że większość wolnego czasu poświęcasz na przepisywanie notatek z lekcji, ale co z twoim hobby?


Kocham turystykę i podróże- zwłaszcza w góry dlatego też chciałabym zapisać się na wspinaczkę skałkową. Poza tym słucham rocka z lat 70 i 80.


Uczniowie często w „rozpędzie” mówią rzeczy, które mogą być dla Ciebie przykre chociaż nie takie było ich założenie. Jak reagujesz na takie wpadki? Złością, śmiechem?


Jak dotąd nikt nic takiego nie powiedział a jeśli nawet, to nie biorę tego do siebie. Nauczyłam się ignorować takie „przytyki”.


Czujesz na sobie wzrok ludzi, gdy idziesz korytarzem?


Czasem tak, zwłaszcza gdy pomylę się i zamiast w stronę lewą pójdę w prawo.


Co z nauczycielami? Odpowiadają ci ich sposoby nauczania, czy może chciałabyś coś zmienić?


Ciężko jest z językami obcymi i informatyką po nich mam strasznego doła :)), bo po pierwsze nudzę się, a po drugie czuję się niezralizowana gdyż wiem, że stać mnie na więcej niż reprezentuję  na lekcjach. Jeżeli chodzi o nauczycieli to chciałabym, żeby trochę więcej mi pomagali. Zdaję sobie jednak sprawę, że i tak bardzo się starają no i …nie można mieć wszystkiego.


Dzięki za poświęcony nam czas.


Natalia Mikrut i Marta Machota


JEŻELI NIE POMOŻESZ TY, TO KTO?


 


Pana Doktora Jacka Roika tarnowianom przedstawiać nie trzeba. Warto natomiast przybliżyć jego inicjatywę, o której można będzie coraz więcej usłyszeć. W styczniu 2004 roku planuje zorganizowanie koncertu charytatywnego na rzecz Kamili Albin. Poczynił już wstępne ustalenia z dyrygentem Opery Krakowskiej – Piotrem Sułkowskim, który jest bardzo przychylnie ustosunkowany do propozycji udziału w koncercie. Szerszym zamierzeniem Pana Roika jest utworzenie łańcucha ludzi dobrej woli zaangażowanych bezinteresownie w to szlachetne działanie. Kamila, niewidoma od urodzenia, przeszła już osiem skomplikowanych operacji okulistycznych, co wiąże się ze znacznymi kosztami. Równie ważne jest umożliwienie jej normalnego funkcjonowania w szkole, domu rodzinnym (specjalne oprogramowanie komputera, zakup papieru do maszyny Breila ). Zwracamy się do wszystkich Czytelników „etc”, do Nauczycieli, do Rodziców uczniów naszego liceum i ich znajomych o rozpropagowanie tej akcji i wykupienie  jak największej ilości biletów na styczniowy koncert. Nikt z nas, jeszcze zdrowych, nie jest aż tak ubogi, by nie mógł podzielić się tym, co ma. Nie oglądajmy się na tych, którzy mają więcej i mogliby skuteczniej pomóc; oni, jak zawsze, znajdą przekonujące usprawiedliwienie dla swej obojętności.


     Kawiarnia „SFINX” ufundowała cztery godzinne karnety upoważniające do gry w kręgle (gratis). Karnety przekażemy tym czytelnikom „etc”, którzy zaproponują najciekawsze (konkretne, realne) formy zebrania funduszy w celu zakupu możliwie największej ilości biletów na styczniowy koncert charytatywny. Wszelkie szczegóły odnośnie koncertu można znaleźć na internetowej stronie Pana Jacka Roika : www.jroik.manpol.net 


(e-mail:jroik@manpol.net). Wszystkim, którzy zechcieliby nawiązać wirtualną znajomość z Kamilą podajemy również jej adres internetowy: vanar@poczta.onet.pl (posiada program, który czyta jej nadesłane wiadomości.).


 


Redakcja „etc”


„…Gdyby wszyscy mieli to samo, nikt nikomu nie byłby potrzebny…”


Rok 2003 został ogłoszony przez Unię Europejską Rokiem Osób Niepełnosprawnych. Ma on na celu podniesienie świadomości społeczeństwa, pokazanie wartości i wkładu jaki osoby niepełnosprawne wnoszą w nasze życie.


Z tej okazji w naszym mieście realizowany jest cykl dwunastu spotkań zatytułowanych „Na skrzydłach po drabinie”. Inicjatorami i realizatorami projektu są Krystyna i Ryszard Drozdowie, oboje należą do Tarnowskiego Koła PZN i czynnie angażują się w jego działalność.


Celem tych spotkań jest integracja środowiska osób niepełnosprawnych. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca teatralne foyer zrzesza dość szerokie grono osób z różnorodnymi dysfunkcjami i nie tylko, gdyż spotkania są otwarte dla wszystkich. Każdy zainteresowany może przyjść i na własne oczy przekonać się, że tak naprawdę ci ludzie niczym się nie różnią od (mimo wszystko szerszego grona) osób „zdrowych”. Podczas spotkań mają możliwość zaprezentowania swoich pasji oraz twórczości np. poezja, muzyka, śpiew, taniec.


7 września odbyło się siódme z kolei spotkanie. Niedzielne przedpołudnie wypełnił radony śpiew ludowego zespołu Kumotry, przeplatany nastrojową poezją T. Różewicza, J. Iwaszkiewicza, M.M. Białoszewskiego i innych w wykonaniu tarnowskiej aktorki Jolanty Januszówny oraz Antoniego Sypka członka Rady Miejskiej. Słoneczna niedziela świetnie zgrała się z panującą w teatrze radosną, pełną ciepła i serdeczności atmosferą. Zaproszeni goście zostali przyjęci z wielkim entuzjazmem. Właśnie jednym ze stałych punktów spotkań jest prezentacja poezji w wykonaniu specjalnie zapraszanych osób jak powiedział pan Drozd- „Z reguły są to aktorzy, którzy z wielką ochotą i entuzjazmem przyklasnęli naszemu projektowi. Sami wpraszają się do wzięcia udziału w spotkaniach, bardzo chwalą nasz pomysł oraz panującą tu atmosferę. Przychodzą i wychodzą ze spotkań pełni jak najlepszych wrażeń. Dzięki poparciu naszej inicjatywy przez dyrekcję teatru możemy w tym miejscu realizować nasz projekt…”. Symbolem tych jakże potrzebnych i wspaniałych spotkań jest biała drabina przystrojona złotymi skrzydłami – nieodzowny element dekoracyjny. Wprawdzie na razie przewidzianych szczebli jest 12, ale Państwo Drozdowie są pełni nadziei, że na tym się nie skończy -„wprawdzie ta inicjatywa powstała w Związku Niewidomych, ale chcemy to poszerzyć na różne  organizacje niepełnosprawnych. Przez te spotkania chcemy pokazać, że ludzie niepełnosprawni są i normalnie funkcjonują w środowisku, chcemy aby byli widoczni”.


Państwo Drozdowie ani na chwilę nie ustają w działaniach mających na celu przedłużenie cyklu spotkań. Obojgu ta działalność dostarcza mnóstwo radości i satysfakcji, wnosi w ich życie nowe wartości i doświadczenia


Świetnie czuję się w towarzystwie młodych twórców oraz wolontariuszy. Dzięki tym spotkaniom czuję się tak jakbym się drugi raz narodził- jestem w swoim żywiole.”. Ogromne zaangażowanie tych ludzi świadczy o tym, że naprawdę warto realizować takie projekty. Na pewno są one potrzebne nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale nam wszystkim. Kolejne spotkanie odbędzie się 5 października na które państwo Drozdowie serdecznie zapraszają.


 


Kamila Albin


OSTATNIA MELODIA NOCY


 


Ucichła ostatnia melodia nocy,


opary mroku wzniosły się nad niebo,


Ziemia przyoblekła się trawy zielenią.


Obłoki nieśmiało różem się rumienią.


Słońce spoza chmur wychyla swe oblicze


wznosząc pod niebo złote


promienie jak ogniste miecze.


Na ziemię spłynął ognisty blask,


zakrzyczał chórem ptaków radosny brzask.


Barwne kwiecie rozsypało się po świecie,


skoczny wiatr śpiew elfów w dal niesie.


Powychodziły z dziupli driady i sylfy,


nimfy rzeczne ślą do słońca swe hymny.


Wszystko wiruje w blasku przeźroczystym,


drzewa od światła mrużą jasne oczy.


Machają do słońca pełne radości


spragnione światła po mroku ciemności.


Cały ten świat raduje się szczerze.


A ja w te cuda naprawdę wierzę.


 


Kamila Albin


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>