Jest potrzeba, by powstały centra zdrowia psychicznego w Polsce!

Mamy Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego tylko, że nie wszedł on w życie, ponieważ resort zdrowia nie wydał stosownych rozporządzeń. Mamy, według specjalistów, bardzo dobry Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, problem w tym, że nie wszedł on w życie, ponieważ resort zdrowia nie wydał do niego rozporządzeń.
? Projekt jest na etapie uzgodnień międzyresortowych. Po ich zakończeniu zajmie się nim kierownictwo resortu zdrowia ? mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Nie ma się co dziwić, że program tak długo nie wchodzi w życie, bo resort liczy się teraz z każdym wydanym groszem, a wejście w życie programu pociągnęłoby za sobą spore wydatki, szczególnie na utworzenie centrów zdrowia psychicznego. Jednak specjaliści uważają, że to dobra inwestycja, która w długofalowej perspektywie przyniosłaby duże oszczędności.

? Na utworzenie takich placówek potrzeba dużych nakładów finansowych. Biorąc pod uwagę starą rejonizację, to na terenie działania szpitala, którym kieruje powinno być takich centrów 8, a w praktyce jesteśmy tylko my ? tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Waldemar Giza, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych ?Drewnica? w Ząbkach k. Warszawy. ? Chory na wcześniejszym etapie rozwoju choroby trafiałby pod opiekę lekarza, w systemie ambulatoryjnym, a to spowodowałoby mniejszą ilość drogich hospitalizacji.

Dyrektor Giza sam sprawdził, że taki system ma sens i jest opłacalny.

? Nasz szpital jest zorganizowany na wzór takiego centrum. Odkąd mamy zespoły leczenia i poradnię, z której lekarz jeździ na wizyty domowe do pacjenta to znacznie zmniejszyliśmy ilość hospitalizacji. Pękamy w szwach, trafia do nas coraz więcej chorych. Wszystkiemu winna otaczająca nas rzeczywistość. Wyścig szczurów, coraz wyższe wymagania pracodawców, szkół, uczelni, brak pracy i bieda. Ludzie tego nie wytrzymują ? wyjaśnia dyrektor.

Co do finansowania leczenia psychiatrycznego w tym roku, to informuje nas, że na Mazowszu jest ono na poziomie ubiegłego roku.

? Wiem jednak, że w innych województwach były cięcia ilościowe.

Rzeczywiście, jak już informowaliśmy, w wielu województwach dyrektorzy szpitali podczas kontraktowania godzili się na zmniejszenie kontraktów na psychiatrię.

Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>