Jeśli uważasz, że masz alzheimera, możesz mieć rację.

Ostatnie badania wykazały, że osoby, które same u siebie dostrzegają problemy z pamięcią, często zapadają na poważne zaburzenia pamięci, np. chorobę Alzheimera, w późniejszym życiu. Artykuł na ten temat opublikowano na portalu „Science Daily”.

Prof. Erin Abner z Sanders-Brown Center on Aging przy Uniwersytecie Kentucky (USA) przebadała 3701 mężczyzn w wieku powyżej 60 lat. Zadała im jedno pytanie: „Czy zauważyłeś jakieś zmiany w swojej pamięci od czasu ostatniej wizyty w naszym centrum?”.

Na podstawie udzielonych odpowiedzi badaczka sformułowała ciekawe wnioski. „Wygląda na to, że z pozoru nieistotne narzekania na luki w pamięci, mogą prognozować przyszłe kliniczne zaburzenia pamięci – mówi prof. Abner. – I nie są to wyłącznie moje wnioski. Inni epidemiolodzy, którzy przeprowadzili podobne badania, otrzymali analogiczne wyniki. Oznacza to, że taka korelacja naprawdę istnieje, że +coś jest na rzeczy+”.

Otrzymane przez Abner wyniki są o tyle istotne, że mogą pomóc w identyfikacji osób narażonych na ryzyko rozwoju choroby Alzheimera w niedalekiej przyszłości. „Jeżeli potwierdzi się, że subiektywnie odczuwane problemy z pamięcią (wrażenie częstszego zapominania czegoś, luki w pamięci, zmiany w procesach myślowych) faktycznie są wczesnymi markerami choroby Alzheimera, to będzie można o wiele szybciej wdrożyć działania interwencyjne, podjąć terapię, a w efekcie opóźnić pojawienie się choroby i/lub zmniejszyć skutki zaburzeń pamięci” – uważa profesor.

Jednocześnie Abner podkreśla, że nie każdy, kto kiedykolwiek zapomniał, gdzie zostawił klucze, ma powody do zmartwienia. „Nie chcę nikogo straszyć – wyjaśnia badaczka. – Ważne jest, aby odróżnić normalne, występujące u każdego z nas, +zapominania+ od poważniejszych problemów z pamięcią, które charakteryzują się tym, że stale postępują i z czasem zaczynają negatywnie wpływać na wiele aspektów życia codziennego”. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>