Jeśli dziś poniedziałek, to rzucam palenie!

Najwięcej palaczy myśli o pozbyciu się nałogu z początkiem tygodnia – w poniedziałek, ewentualnie we wtorek – wynika z badań opublikowanych przez „JAMA Internal Medicine”. Wskazują na to zapytania w języku angielskim, jakie w latach 2008-2012 były wpisywane w wyszukiwarce Google w Anglii, Francji, Chinach, Portugali, Hiszpanii oraz Rosji. Zdecydowanie najwięcej było ich poniedziałek. Niemal również często palacze szukali pomocy we wtorek – o 1 proc. mniej niż pierwszego dnia tygodnia. W środę było o 11 proc. mniej zapytań niż poniedziałek, w czwartek o 22 proc. mniej, w piątek o 67 proc., w sobotę o 145 proc., a w niedzielę – o 59 proc. mniej. Jedynie w Rosji więcej osób szukało sposobu na pozbycie się nałogu w niedzielę, a nie w poniedziałek.

Wynika z tego, że wraz upływem tygodnia spada wśród palaczy zainteresowanie rzuceniem palenia, którego apogeum przypada na sobotę. W tym dniu najwięcej jest spotkań towarzyskich, podczas których palacze nie lubią się rozstawać ze w swym nałogiem. Niedziela z kolei to czas refleksji, nierzadko leczenia również kaca, więc pojawią się myśli, czy nie należałoby wreszcie zaniechać palenia.

Prof. John W. Ayers z the San Diego State University Graduate School of Public Health podkreśla, że poniedziałek jest szczególnym dniem tygodniu. W tym dniu częściej doskwierają nam bóle głowy i łamanie w kościach z powodu grypy, częściej również przytrafiają się nam udary mózgu.

Jego zdaniem najnowsze badania powinny zachęcić do tego, żeby kampanie antynikotynowe najbardziej nasilone było z początkiem tygodnia, szczególnie w poniedziałek. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>