Jesienią ruszy pierwsze w Polsce Centrum Rozwoju Leków.

Jesienią tego roku zacznie działać pierwsze w Polsce Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków (Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics – JCET). Ośrodek będzie prowadził badania z zakresu farmakologii naczyń krwionośnych. W przyszłości z JCET będą mogły korzystać również firmy farmaceutyczne testujące nowe leki przed wprowadzeniem na rynek.

W powstanie JCET zaangażowały się: Uniwersytet Jagielloński – koordynator projektu, Politechnika Łódzka i Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Projekt będzie dofinansowany kwotą 45 milionów złotych, pochodzących ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”.
Jak informuje prof. Stefan Chłopicki z UJ, unikatowa aparatura powstająca w ramach tego projektu umożliwi przeprowadzanie badań pozwalających na określenie wpływu związków chemicznych na ścianę naczyń krwionośnych i śródbłonkowe komórki progenitorowe.

Leczenie śródbłonka – wyścielającego naczynia krwionośne – to nowoczesna metoda walki z wieloma chorobami cywilizacyjnymi m.in. z miażdżycą, cukrzycą, nowotworami, zapaleniem wątroby. Jak informuje odpowiedzialne za przygotowanie dokumentacji projektowej, Centrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU), dzięki najnowocześniejszej aparaturze, JCET ma stać się wiodącym ośrodkiem terapii tego rodzaju w Europie.

Centrum chce w przyszłości rozwijać także działalność dydaktyczną, między innymi otwierając konkursy na realizację studiów doktoranckich. Będą mogły z niego korzystać również firmy farmaceutyczne testujące nowe leki przed wprowadzeniem na rynek.

Centrum Rozwoju Leków jest pionierską inicjatywą w naszym kraju. Ma ona koncentrować środowisko specjalistów z różnych dziedzin biomedycyny na opracowywaniu nowych leków. Jak tłumaczy Agnieszka Sito z CITTRU, nie jest to możliwe bez nowoczesnego zaplecza aparaturowego i konsolidacji specjalistów z wielu dziedzin.

CITTRU informuje, że budowa JCET spotkała się z zainteresowaniem wielu ośrodków badawczych w Europie i Stanach Zjednoczonych – twórcy projektu otrzymali ponad 40 listów intencyjnych.

Ośrodek JCET będzie się składał z centralnego laboratorium zlokalizowanego na terenie Parku Technologicznego Life Science w krakowskich Pychowicach. Współpracę z nim podejmą laboratoria Politechniki Łódzkiej i Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

PAP – Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>