Jedz warzywa i owoce, może nie zachorujesz na raka płuc.

Urozmaicony zestaw warzyw i owoców w diecie może obniżyć ryzyko zachorowania na najczęstszą odmianę raka płuc, zwłaszcza u palaczy.
Do takich wniosków doszli holenderscy badacze. Wyniki ich badań publikuje pismo ?Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention?.
Naukowcy z holenderskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska zebrali dane w grupie 452.187 osób, dotyczące spożycia 14 popularnych owoców i 26 warzyw ? świeżych, w puszce lub suszonych. W okresie ponad 8 lat u ponad 1.600 uczestników badania zdiagnozowano raka płuc. Analiza wykazała, że jedzenie różnorodnej mieszanki warzyw ? niezależnie od tego w jakich ilościach ? obniżało ryzyko raka płuc, zwłaszcza u palaczy. Osoby, których dieta była dodatkowo wzbogacona o duży wybór owoców były wyraźnie mniej narażone na najczęstszą odmianę tego nowotworu ? tj. płaskonabłonkowego raka płuc.

? Choć rzucenie palenia jest najważniejszym elementem redukcji ryzyka raka płuca, spożywanie różnorodnych warzyw i owoców ? bez względu na ilość ? może się również przyczyniać do jego spadku, zwłaszcza u osób palących papierosy ? komentuje biorący udział w badaniach dr H. Bas Bueno-de-Mesquita.

Warzywa i owoce zawierają wiele aktywnych biologicznie składników, dlatego logiczne jest założenie, że trzeba je jeść nie tylko w zalecanych ilościach, ale też w urozmaiconym zestawie, by uzyskać największe korzyści zdrowotne, zaznacza badacz.

Jak podkreśla w komentarzu odredakcyjnym do artykułu dr Stephen Hecht z Uniwersytetu Minnesoty, jest to jedno z pierwszych badań, które nie koncentruje się na znaczeniu jakości warzyw i owoców w diecie, lecz na ich urozmaiconym składzie.

Specjalista przypomina, że na świecie ciągle ponad miliard ludzi pali papierosy; wielu z nich jest uzależnionych od nikotyny i nie może zerwać z nałogiem, mimo zagrożeń dla zdrowia.

PAP/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>