Jedyny oddział geriatrii w regionie świętokrzyskim zawiesza działalność.

Jedyny w regionie świętokrzyskim oddział geriatryczny w szpitalu w Busku Zdroju, po niespełna dwóch miesiącach funkcjonowania, od soboty zawiesi działalność. Powodem jest brak lekarzy o specjalizacji geriatria. Jak poinformowała w środę PAP rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach Beata Szczepanek, dyrekcja buskiego szpitala powiatowego zawnioskowała o zawieszenie działalności oddziału geriatrycznego z dniem 16 marca br. Powodem są problemy z lekarzami specjalistami.

„Jest to zła wiadomość dla pacjentów z regionu świętokrzyskiego. Konkursy na geriatryczne leczenie szpitalne ogłaszaliśmy kilkukrotnie, szpital w Busku Zdroju był pierwszym spełniającym warunki uzyskania kontraktu i niestety jego działanie jest zawieszane po niespełna dwóch miesiącach funkcjonowania. Znów Świętokrzyskie będzie jedynym w Polsce województwem niezabezpieczającym opieki medycznej tego typu” – powiedziała Szczepanek.

Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku Zdroju Grzegorz Gałuszka we wniosku do NFZ zadeklarował ponowne otwarcie oddziału z dniem 1 mają br. Jak wyjaśnił w środę w rozmowie z PAP, być może uda się wznowić leczenie jeszcze wcześniej.

„Decyzję o zawieszeniu funkcjonowania oddziału wymusiły na mnie zdarzenia losowe, które spowodowały rezygnację z pracy dwóch dojeżdżających geriatrów, którzy mieli po pół etatu w buskim szpitalu. Zdając sobie sprawę z potrzeb pacjentów, szukam innych lekarzy specjalistów i już prowadzę rozmowy z geriatrą, który jest zainteresowany pracą w Busku Zdroju na pełny etat i prowadzeniem oddziału. Mam nadzieję, że uda nam się uruchomić oddział ponownie wcześniej niż w maju” – poinformował dyrektor Gałuszka.

Pacjentami, którzy obecnie przebywają w oddziale geriatrycznym, będą się zajmować do czasu jego zamknięcia lekarze interniści.

Ponad 15 proc. mieszkańców woj. świętokrzyskiego ma powyżej 65 lat. Region liczy ok. 1,2 mln mieszkańców. W Polsce działa jedynie 35 oddziałów geriatrycznych z ok. 750 łóżkami; pracuje tam ok. 270 geriatrów. Tymczasem ludzie starsi to ok. 13 proc. społeczeństwa.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>