Jedynie niektóre osoby otyłe mogą uchronić się przed chorobami serca.

Ludzie otyli, ale zdrowi metabolicznie nie znajdują się w grupie ryzyka chorób układu krążenia. Jest to jednak bardzo niewielki odsetek populacji osób, u których zdiagnozowano otyłość – mówili eksperci z Holandii podczas 92. dorocznego spotkania Towarzystwa Endokrynologicznego w San Diego. Z przeprowadzonych w Holandii badań wynika, że jedynie 6,8 proc. osób otyłych może pochwalić się zdrowiem metabolicznym, które oznacza prawidłowy poziom cholesterolu, prawidłowe ciśnienie tętnicze, brak objawów chorób układu krążenia i cukrzycy, a także brak dyslipidemii, czyli zaburzeń w metabolizmie lipidów.

Naukowcy skupili się na grupie otyłych osób uczestniczących w badaniach PREVEND (Prevention of Renal and Vascular Endstage Disease). Wśród 1325 badanych w wieku od 28 do 75 lat jedynie 90 osób można było określić mianem „zdrowych metabolicznie”. W ciągu 7,5 roku choroba układu krążenia rozwinęła się u jednej z nich.

„Niektóre otyłe osoby mają normalny profil ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, jednak niezwykle ważne jest, aby profil ten był regularnie obserwowany” – mówi dr Andr, van Beek z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Groningen.

Badacz dodaje jednak, że zdrowie metaboliczne nie uchroni ich przed innymi przypadłościami związanymi z otyłością, chociażby takimi jak choroby mięśni i stawów.KOC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>