Jedno szczepienie często wystarczy

Kierując się zaleceniami ekspertów Komisja Europejska zezwoliła w wielu przypadkach na jednokrotne szczepienia przeciwko grypie A/H1N1 dwoma z trzech dopuszczonych na unijny rynek szczepionkami: Focetria i Pandemrix. Początkowo – podobnie jak trzecia zatwierdzona szczepionka Celvapan – miały być one skuteczne dopiero dzięki dwukrotnemu podaniu. Jednokrotna dawka oznacza, że będzie można zaszczepić znacznie większą liczbę obywateli państw UE i to w krótszym czasie.

KE zezwoliła na pojedynczą dawkę jednej i drugiej szczepionki w przypadku osób między 18. a 60. rokiem życia. Dzieci w wieku co najmnej 9 lat mogą być jednokrotnie szczepione Focetrią, zaś od 10 lat – Pandemrixem. Ponadto Pandemrix moża stosować jednokrotnie u osób w wieku ponad 60 lat.

Kampanie szczepień prowadzone przez poszczególne kraje członkowskie UE objęty dotąd około 5 mln osób – podała KE, która stoi na stanowisku, że szczepienia są najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się nowej grypy i ochrony obywateli. Ale decyzje o strategii szczepień i o tym, czy w ogóle podawać szczepionkę, należą do władz krajowych.

We wtorek w Brukseli o walce z nową grypą będą po raz kolejny rozmawiać ministrowie zdrowia „27″. Z Polski będzie minister Ewa Kopacz.

Michał Kot (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>