Jedno oko wystarczy, by widzieć trójwymiarowo.

Widzenie w 3 D jest możliwe nawet w przypadku osób mających tylko jedno oko – informuje pismo „Psychological Science”. Zgodnie z dotychczasowymi poglądami, dwa obrazy powstające w oczach są łączone w obraz przestrzenny w korze wzrokowej mózgu. Jednak dr Dhanraj Vishwanath, psycholog z St Andrews University uważa, że wystarczy jedno oko, aby doświadczyć efektu trójwymiarowości. Jego eksperymenty dowiodły, że wystarczy spojrzeć jednym okiem na płaski obraz poprzez niewielki, okrągły otwór, aby mieć podobne wrażenie jak podczas projekcji filmu 3D. Choć efekt ten był znany już wcześniej, nie przywiązywano do niego wagi.

Zdaniem doktora Vishwanatha zjawisko może znaleźć szerokie zastosowanie w technologii 3D, a wykonane przez niego badania mogą również pomóc osobom mającym tylko jedno oko lub trudności z widzeniem dwuocznym.

Po pierwsze w ten sposób wszyscy mogliby doświadczyć efektu 3D, po drugie – można by opracować skuteczne metody leczenia zaburzeń widzenia obuocznego. Rozpoczęły się już prowadzone przez naukowców z St Andrews badania kliniczne na grupie osób z zezem.

Problemy z widzeniem obuocznym ma około 15 proc. populacji – w tym sławny aktor Johnny Depp, który od urodzenia praktycznie nie widzi na lewe oko.

Vishwanath uważa, że koncepcja, zgodnie z którą do trójwymiarowego widzenia potrzebne jest dwoje oczu ma związek ze stereoskopem, wynalezionym w roku 1938. Tymczasem zdaniem psychologa efekt 3D można wywołać po prostu zwiększając rozdzielczość obrazu – na przykład stosując telewizję o ultra wysokiej rozdzielczości (4K).(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>