Jeden z najstarszych przypadków gruźlicy.

Odkryto jeden z najstarszych przypadków gruźlicy – informują naukowcy na łamach „Public Library of Science ONE”. Naukowcy badali 71 szkieletów sprzed 7 tys. lat na stanowisku archeologicznym w południowych Węgrzech. Stwierdzili liczne ślady infekcji i chorób metabolicznych. Kilka szkieletów nosiło ślady tzw. osteoartropatii przerostowej, którą można stwierdzić po deformacji kości i stawów. Choroba może rozwinąć się wskutek wpływu innych chorób, w tym gruźlicy.

Badacze skupili się na jednym szkielecie, pobierając próbki DNA i tkanki tłuszczowej. Oba testy potwierdziły obecność flory bakteryjnej związanej z gruźlicą.

Okazało się więc, że jest to jeden z najstarszych udokumentowanych przypadków gruźlicy – piszą Muriel Masson z Uniwersytetu w Szeged wraz z zespołem.

Niedawno zespół naukowców ze Szwajcarii, na podstawie badań genomu ludzkiego oraz prątka gruźlicy, ustalił, że choroba towarzyszy ludziom od dziesiątków tysięcy lat. Zdaniem badaczy, prątki gruźlicy wyemigrowały z Afryki wraz z ludźmi ok. 60 tys. lat temu.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>