Jeden dzień świąt to około pół paczki smalcu na głowę Brytyjczyka.

Na głowę statystycznego Brytyjczyka przypada w czasie świąt pół paczki smalcu, będącej odpowiednikiem spożytych nasyconych tłuszczy i soli w ilości występującej w 50. paczkach chrupek – ostrzega Fundacja Serca. Do tego dochodzi nadmierna konsumpcja cukru.  Fundacja (British Heart Foundation) zachęcająca ludzi do zdrowego trybu życia, by uchronić ich przed chorobami serca przeprowadziła sondaż wśród 2 tys. osób pytając ich, co jedzą i piją w czasie świąt. Wyniki publikuje telewizja Sky. 19 proc. ankietowanych zaczyna święta od tzw. pełnego angielskiego śniadania (full English breakfast), na który składa się m. in. boczek, jajecznica z pieczarkami, parówki, grzanki. 14 proc. poprzestaje na kanapce z szynką.

Pełne angielskie śniadanie to 1200 kalorii, a kanapka z szynką (spożywana często z sosem z gorczycy sarepskiej) to połowa oficjalnie zalecanego, dziennego spożycia soli dla dorosłych.

Typowy obiad w pierwszym dniu świąt, składający się z pieczonego indyka, sosu z borówkami i dodatków to równowartość 660 kalorii.

Świąteczny obiad uzupełnia na ogół specjalny tort z suszonych owoców nasączonych alkoholem, czasem podawany ze śmietaną (Christmas pudding) i ciasteczka zapiekane ze zmielonymi bakaliami w słodkim sosie (mince pies) często polewane z sosem ze skondensowanego mleka z dodatkiem jajek i wanilii (custard).

Świąteczne posiłki w połączeniu z dodatkowymi przekąskami to odpowiednik 32 łyżeczek cukru na głowę – wylicza Heart Foundation.

Święta to także okazja, by delektować się lampką wina, lub dwiema. 10 proc. Brytyjczyków przyznaje, że wypija więcej niż 13 jednostek alkoholu (Jednostka alkoholu to w Wielkiej Brytanii 10 ml. etanolu. W standardowej szklance wina są zwykle dwie jednostki).

Dzienną zawartość nasyconego tłuszczu w śniadaniu i obiedzie spożywanych w pierwszym dniu świąt Fundacja Serca szacuje na 64 gramy – dwukrotnie więcej niż wynosi zalecana w Wielkiej Brytanii dzienna norma dla mężczyzn i trzykrotnie więcej niż dawka, której nie powinny przekraczać kobiety.

Nadmierna konsumpcja nasyconego tłuszczu zwiększa ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2 i podwyższonego ciśnienia. 1/4 ankietowanych nie uprawia w czasie świąt żadnych fizycznych ćwiczeń. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>