Jasna Góra: konferencja o opiece paliatywnej i hospicyjnej.

Pod hasłem ?Pomóż mi odejść? na Jasnej Górze trwa 14. Konferencja Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych. W trzydniowym spotkaniu udział biorą lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, kapłani, siostry zakonne i wolontariusze, którzy na co dzień posługują przewlekle chorym i umierającym. Celem konferencji jest pomoc osobom pracującym w hospicjach w ich służbie bliźniemu. Wykłady dotyczą m.in.: etycznych aspektów opieki paliatywnej, roli wolontariatu, ale także sposobów odżywiania pacjentów z chorobą nowotworową, fizjoterapii, pomocy socjalnej czy przeżywania żałoby.

Dolnośląski konsultant wojewódzki medycyny paliatywnej, dr Anna Orońska z Wrocławia, powiedziała, że spotkanie uczyć ma towarzyszenia umierającym: ?Mimo, że stykamy się z człowiekiem, który jest u schyłku życia i zbliża się do śmierci, my nie koncentrujemy się na śmierci, tylko na tym jego życiu, tu, w tym konkretnym dniu, w którym on jest? ? powiedziała dr Orońska.

Natomiast Izabela Kaptacz z częstochowskiego hospicjum podkreśliła, że pacjenci objęci opieką paliatywną, choć bardzo cierpią, nie myślą o eutanazji: ?Żaden pacjent nie prosi o to, ponieważ czuje wsparcie drugiego człowieka. Kiedy ma wsparcie wolontariuszy, ale też fachowców, specjalistów, nie prosi o śmierć? ? powiedziała pracowniczka częstochowskiego hospicjum.

Podsumowaniem Konferencji Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych będzie I Pielgrzymka Hospicjów Polskich, która odbędzie się 31 stycznia.

I. Tyras, Jasna Góra

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polskiKonferencja Opieki Paliatywnej, Zespoły Hospicyjne,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>