Jaskra lubi kobiety z północy.

Nowe badania pozwoliły ustalić czynniki ryzyka poważnych chorób oczu – informuje pismo „Ophtalmology”.
Zespół eksfoliacji (exfoliation syndrome – ES) to choroba związana z wiekiem, w której dochodzi do powstawania i gromadzenia się w tkankach oka patologicznego, włóknistego materiału. Uważa się, że ES jest najczęstszą z uchwytnych przyczyn jaskry (nadmiernego ciśnienia płynu w oku), wykazano też jej związek z zaćmą. Zarówno jaskra, jak i zaćma mogą doprowadzić do utraty wzroku, choć w przypadku zaćmy zwykle można go przywrócić usuwając zmętniałą soczewkę. Naukowcy z kilku bostońskich szpitali przeanalizowali dane z obejmującego 78 955 kobiet badania Nurse’s Health Study oraz dane 41 191 mężczyzn z Health Professionals Follow-up Study (HPFS). Badania te trwały ponad 20 lat.

Jak się okazało, występowanie jaskry związanej z zespołem eksfoliacji w rodzinie dwukrotnie zwiększa ryzyko jej pojawienia się u pacjenta. Osoby, które przebywały w północnych stanach USA częściej zapadały na tę chorobę w porównaniu z mieszkańcami środkowej, a zwłaszcza południowej części kraju. Bardziej narażone były kobiety – choć nie jest jasne, czy wynikało to ze związanych z płcią różnic w budowie oka, czy raczej innego niż u mężczyzn stylu życia. Natomiast kolor oczu nie wydawał się mieć znaczenia.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>