Japonia: społeczeństwo coraz starsze.

Już co czwarta Japonka ma więcej niż 65 lat – wynika z najnowszych danych rządu w Tokio, uwypuklających skalę kryzysu demograficznego w Japonii. Wśród mężczyzn odsetek osób w podeszłym wieku wynosi około 20 proc. Wśród kobiet odsetek ten wynosi dokładnie 25,4 proc.
Ogółem, blisko 23 mln Japończyków, czyli 22,8 proc. społeczeństwa, ukończyło już 65. rok życia. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba ta wzrosła o 800 tys. Jak komentuje internetowy serwis BBC, starzejące się w szybkim tempie społeczeństwo stanowi błędne koło. Młodzi ludzie nie chcą bowiem zakładać rodzin m.in. ze względu na wysokie koszty związane z utrzymywaniem osób starszych.

Stopa urodzeń wynosiła w Japonii w ubiegłym roku 1,37 proc., podczas gdy stałą liczebność populacji gwarantuje stopa na poziomie 2 proc.

Nowy rząd premiera Yukio Hatoyamy zapowiedział, że wprowadzi ulgi dla małżeństw, które zdecydują się na posiadanie potomstwa.

PAP, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>