Jan Paweł II już na Facebooku i Youtubie.

Jan Paweł II doczekał się własnych kanałów na Facebooku i Youtubie (www.facebook.com/vatican.johnpaul2 http://www.youtube.com/giovannipaoloii). Uruchomiła je dziś w południe Stolica Apostolska, a konkretnie Radio Watykańskie i Watykański Ośrodek Telewizyjny we współpracy z Papieską Radą ds. Środków Społecznego Przekazu. Choć obie te inicjatywy były już głośno zapowiadane, ich zawartość jest jednak na razie dość skromna. Wydany dziś komunikat prasowy zapewnia jednak, że oba kanały będą codziennie uzupełnianie. Przede wszystkim o materiały archiwalne, pochodzące z zasobów radia i telewizji. Pojawią się zatem krótkie filmy dokumentujące poszczególne lata pontyfikatu oraz fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II w różnych językach uzupełnione materiałem audiowizualnym. W planach są również filmy tematyczne dotyczące Papieża Polaka.

Jak zaznacza ks. Federico Lombardi SJ, dyrektor watykańskiego radia i telewizji, celem obu inicjatyw jest przygotowanie do beatyfikacji Jana Pawła II. ?Dobrze wiemy, że wiele osób bardzo mocno przeżywa zbliżającą się beatyfikację Jana Pawła II ? stwierdził włoski jezuita. ? Wielu wśród nich to młodzi, którzy poznali go na przykład w czasie Światowych Dni Młodzieży. Postanowiliśmy zatem skorzystać z jeszcze jednego sposobu, aby pomóc wszystkim zainteresowanym w ponownym nawiązaniu kontaktu z postacią Jana Pawła II poprzez obrazy i słowa, które znalazły szczególne uznanie w czasie tego długiego pontyfikatu. Jestem pewny, że w pamięci młodych ten Papież wciąż pozostaje żywo obecny, nigdy z niej nie zniknął. My zresztą wierzymy w jego obecność duchową, która jest żywa i skuteczna. Dzięki nowym technologiom ta obecność będzie jeszcze łatwiej dostępna za pośrednictwem obrazu i dźwięku?.

Watykański rzecznik prasowy dodał ponadto, że zainicjowane dziś kanały wpisują się w szerszą strategię Kościoła, który pragnie korzystać z nowoczesnych technologii w propagowaniu przesłania Ewangelii. Świadczą o tym nie tylko ostatnie wypowiedzi Benedykta XVI na ten temat, ale także istniejący już od kilku lat watykański kanał na portalu Youtube (www.youtube.com/vatican), który umożliwia oglądanie i zamieszczanie filmów w internecie.

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

kb/ rv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>