Jakość snu może wpływać na jakość związku.

Problemy ze snem sprawiają, że jesteśmy bardziej samolubni i w małym stopniu zwracamy uwagę na potrzeby partnera – wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i zaprezentowanych podczas dorocznego zjazdu Towarzystwa Psychologii Osobowości i Psychologii Społecznej w Nowym Orleanie. Psycholodzy rekrutowali do badań 60 par w wieku od 18 do 56 lat. Każdy z uczestników prowadził dziennik, w którym zapisywał informacje na temat jakości snu i tego, w jaki sposób jego niedobór wpływał na relację z drugą połową.

Podczas kolejnego eksperymentu pary były nagrywane w trakcie zadań polegających na rozwiązywaniu problemów. Osoby, które nie wyspały się dobrze w nocy w mniejszym stopniu doceniały wysiłki partnera i wyrażały wdzięczność.

„Niewyspanie wpływa na nasze relacje z innymi, m.in. na wdzięczność, uczucie niezbędne w tworzeniu i utrzymywaniu więzi społecznych” – mówi prowadząca badania Amie Gordon.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>