Jakie są skutki chorób dziąseł? Badania naukowe sugerują, że nawet choroba wieńcowa i zawał serca!

W codziennej pracy staram się zachęcać Moich Pacjentów do wizyt przynajmniej 1 x w roku w Gabinecie Stomatologicznym! Nie wtedy gdy boli ząb, ale wtedy jak nic nie boli! Bo profilaktyka stomatologiczna jest najważniejsza i nie kosztuje! Powszechnie znanym skutkiem nieleczonej choroby dziąseł jest utrata uzębienia. Należy jednak pamiętać, że choroby dziąseł to źródło różnorodnych bakterii, które mogą być przyczyną wielu groźnych chorób ogólnoustrojowych:serca(zapalenie wsierdzia,choroba wieńcowa i zawał), mózgu (udar), przedwczesnych porodów noworodków o niskiej masie urodzeniowej czy chorób układu oddechowego.

Długo utrzymujący się stan zapalny dziąseł tworzy sytuację porównywalną z rozległą i otwartą raną na skórze, która się nie goi. Bakterie chorobotwórcze z dziąseł przedostają się z kieszonek przyzębnych do krwiobiegu. Osadzając się na ścianach naczyń krwionośnych i uszkadzając je, mogą powodować miażdżycę naczyń wieńcowych i mózgowych, co w efekcie może prowadzić do zawału serca czy nawet udaru mózgowego.
Powyższa informacja pochodzi z „Poradnika zdrowych zębów i dziąseł” wydanego przez Firmę Lacalut, www.lacalut.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>