Jaki telomer, takie życie.

Długość specyficznych odcinków DNA – telomerów – wskazuje, ile czasu ma szansę potrwać życie danego osobnika – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Cały nasz genom, informacje o budowie i indywidualnych cechach organizmu, zawarty jest w mających postać długich nici cząsteczkach DNA. Nici te są zwinięte w specyficzny sposób, tworząc chromosomy. Telomery to znajdujące się na końcach chromosomów specyficzne sekwencje DNA, które chronią nić DNA przed uszkodzeniem. Często porównuje się je do skuwek przy sznurowadłach, dzięki którym końce się nie rozplatają. Z wiekiem długość telomerów się zmniejsza i w końcu komórki przestają należycie funkcjonować.

Naukowcy z Glasgow University twierdzą, że długość telomerów świadczy o tym, czy młody organizm ma przed sobą długie życie. Na razie szkockie badania dotyczą zeberek (Taeniopygia guttata), małych australijskich ptaszków, często hodowanych w domach.

Niewielkie próbki krwi pobierano przez całe życie od grupy 99 zeberek i mierzono długość zawartych w komórkach krwi telomerów. Choć niektóre ptaki padły już po sześciu miesiącach, najbardziej odporny przeżył aż dziewięć lat.

W każdym przypadku najdłużej żyjące ptaki miały także najdłuższe telomery, ale najlepszym wskaźnikiem długości życia okazała się długość telomerów w wieku zaledwie 25 dni.

Dalsze badania mają odpowiedzieć na pytanie, dlaczego długość telomerów u poszczególnych osobników tak bardzo się różni – na ile zależy to od czynników wrodzonych, a w jakim stopniu od środowiska. Nie wiadomo także, w jakim stopniu wyniki badań nad zeberkami można przenosić na ludzi.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>