Jak radzić sobie z zastojem pokarmowym?

1Okres laktacji u kobiety rozpoczyna się po porodzie, kiedy hormony przysadki mózgowej, luteiny i folikuliny pobudzają komórki gruczołów mlecznych do produkcji mleka. Ilość wydzielanego pokarmu jest proporcjonalna do potrzeb niemowlaka, a właściwości odpowiedzialne są za prawidłowy rozwój malucha. Niestety, czasem pojawiają się problemy laktacyjne, takie jak nadmiar lub niedobór mleka.

 Zastój pokarmu

Zwykle najtrudniejsze są początki karmienia, w późniejszym czasie proces laktacji ulega wyregulowaniu. Oczywiście, niektórych zaburzeń nie można lekceważyć. Okazuje się, że kobiety ciężarne nierzadko borykają się z kłopotliwym zastojem pokarmu, który zakończyć się może niebezpiecznym zapaleniem piersi. Głównymi objawami zastoju jest uczucie przepełnienia i ciepła w piersiach, które pod wpływem zalegania mleka stają się obolałe, nabrzmiałe, a nawet zaczerwienione. Pod warstwą skóry wyczuwalne są twarde guzki, a pokarm wypływa powoli.

Przyczyny zastoju pokarmowego bywają różne, od złej techniki karmienia, zmiany dotychczasowego trybu życia, silnego stresu po odstawienie niemowlaka od piersi.

 Sposoby na zastój pokarmu

Zatkane przewody mleczne utrudniające karmienie należy postarać się udrożnić.

Leczenie zastoju pokarmowego rozpocząć można od domowych sposobów, takich jak masaż, okłady z ciepłej wody lub liści kapusty, częste przystawianie do piersi. Warto również zainwestować w innowacyjne wkładki żelowe do biustonoszy redukujące obrzęk i ból.

Efektywną metodą na przywrócenie laktacji jest odciąganie mleka. Jeszcze kilkanaście lat temu kobiety odciągały pokarm ręcznie lub z wykorzystaniem prymitywnych ściągarek.

Zalety laktatorów elektrycznych

Obecnie w sprzedaży dominują nowoczesne odciągacze, pozwalające matkom na komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania. Laktator elektryczny nowej generacji charakteryzuje się skróconym czasem odciągania, możliwością odciągania mleka z obu piersi jednocześnie, regulacją siły i szybkości ssania. Nowoczesne oprzyrządowanie jest lekkie, wygodne i łatwe w użyciu, dodatkowo delikatnie masuje piersi stymulując gruczoły mleczne do pobudzenia laktacji. Kompaktowe urządzenia z zestawem akcesoriów do karmienia wykonane są z bezpiecznych materiałów, pozbawionych Bisfenolu A, a dzięki specjalnemu adapterowi nadają się do podłączenia do butelek.

 Czym kierować się przy wyborze odciągacza?

Kupując laktator elektryczny szczególną uwagę zwrócić warto na rozmiar lejka, który powinien idealnie pasować do budowy piersi. Dobrze dobrany lejek jest, bowiem gwarancją bezbolesnego i szybkiego odciągania mleka. Równie ważny jest rodzaj zasilania sprzętu laktacyjnego. Kobietom aktywnym, spędzającym dużo czasu poza domem poleca się odciągacze bateryjno-sieciowe z możliwością podłączenia do zasilacza samochodowego. W przypadku sporadycznego użytkowania najlepszym rozwiązaniem będzie laktator elektryczny na baterie. Oczywiście istotnym kryterium decydującym o wyborze funkcjonalnego i komfortowego modelu jest cena. Najtańsze laktatory mechaniczne stanowią wydatek rzędu około 100-200 złotych. Za innowacyjne warianty trzeba zapłacić nawet ponad tysiąc złotych.

Inwestycja w odciągacz dobrej, jakości jest z całą pewnością opłacalna, gdyż urządzenie najczęściej przydaje się przez cały okres laktacji. Poza zastojem pokarmowym, wykorzystywane przez kobiety przy popękanych, płaskich i wklęsłych brodawkach sutkowych oraz do utrzymania laktacji w przypadku długotrwałej separacji od dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>