Jak najszybciej „przerwać” zawał serca! III Jesienne Spotkanie Kardiologów w Poznaniu!

Upowszechnienie nowej metody leczenia zawału abordowanego i wprowadzenie odpowiednich procedur w tej sprawie postuluje prof. Stefan Grajek z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu biorący udział w rozpoczętym w piątek w Poznaniu III Jesiennym Spotkaniu Kardiologów.
Temat zawału abordowanego jest jednym z kilkudziesięciu poruszanych podczas poznańskiego spotkania. W dwudniowym Jesiennym Spotkaniu Kardiologów w Poznaniu bierze udział ponad 600 lekarzy tej specjalności z całego kraju. Zawał abordowany to zawał przerwany. W tej metodzie leczenia chodzi o to, aby pacjent w ciągu dwóch godzin dotarł do specjalistycznego szpitala, a jak nie jest to możliwe to należy mu podać odpowiednie leki antyzakrzepowe, które obumieranie mięśnia sercowego powstrzymają do czasu dostarczenia pacjenta do szpitala.

„Każdy zawał zaczyna się okolicy podsierdziowej serca i martwica mięśnia +pełza+ do nasierdzia. Proces ten trwa około dwóch godzin i wtedy dochodzi do zawału na całej grubości mięśnia sercowego. Przerwanie tego +pełzania+ daje szanse na szybsze wyleczenie pacjenta” – wyjaśnił PAP prof. Grajek.

Według niego, aby system leczenia zawałów serca działał sprawnie, odsetek zawałów abordowanych w całej liczbie tych zdarzeń powinien wynosić około 20 procent. W Polsce odsetek ten jest znacznie mniejszy.

Pacjent, który trafi odpowiednio szybko do kliniki lub otrzyma lek antyzakrzepowy, przechodzi zabieg udrażniania żyły tzw. angioplastkę.

Według badań, w Polsce średni czas dowozu pacjenta do kliniki od momentu wystąpienia pierwszego bólu zawałowego wynosi 5 godzin, Po tym czasie nie ma szans na powstrzymanie zawału.

„Tylko w pierwszych dwóch godzinach jest szansa na przerwanie +pełzania+ martwicy mięśnia sercowego, czyli doprowadzenie do zawału abordowanego, przerywanego. Jeżeli w ogólnej świadomości zarówno pacjentów, jak lekarzy i decydentów zacznie funkcjonować pojęcie zawału abordowanego to będzie to korzystne dla całego systemu” – przekonuje prof. Grajek.

Jednym ze sposobów powstrzymywania zawału jest podawanie leków antyzakrzepowych, czyli leczenie trombolityczne, które ma na celu przywrócenie przepływu krwi w naczyniu krwionośnym.

„Niestety, w polskich karetkach nie ma takich leków. Decyzje o ich wprowadzeniu musi podjąć Narodowy Fundusz Zdrowia i chcemy go do tego przekonać” – mówił prof. Grajek.

Jesienne Spotkania Kardiologów w Poznaniu są miejscem wymiany opinii między specjalistami. Spotkania organizuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne Oddział w Poznaniu, Klinika Kardiologii i Katedra Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Stowarzyszenie „Serce dla Serca”. Spotkanie zakończy się w sobotę. KPR
PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>