Jak komórki pęcherza moczowego reagują na rozciąganie.

Udało się wyjaśnić molekularny mechanizm odczuwania pełności w pęcherzu – informuje „Journal of Biological Chemistry”. Zespół japońskich naukowców z Narodowego Instytutu Fizjologii oraz uniwersytetu Yamanashi wykazał, że komórki nabłonka pęcherza moczowego mają białkowy receptor reagujący na rozciąganie.
Od dawna wiadomo, że pęcherz moczowy uwalnia ATP – substancję, która uaktywnia odruch oddawania moczu. Nie było jednak jasne, w jaki sposób komórki nabłonka pęcherza wyczuwają jego rozciąganie. Grupa badawcza badała rolę białka „TRPV4, które jest produkowane zwłaszcza w komórkach pęcherza. Skonstruowano specjalne urządzenie do pomiaru reakcji komórek na rozciąganie.

Podczas rozciągania zaobserwowano ruch jonów wapnia do wnętrza komórki i związane z nim uwalnianie ATP . Okazało się, że zjawiska te były niemal całkowicie zależne od białka TRPV4 – jego zablokowanie prawie eliminowało napływ wapnia i wydzielanie ATP, zaś w komórkach z deficytem TRPV4 zjawiska te były ograniczone.

Wyniki badań mogą znaleźć zastosowanie między innymi w pracach nad leczeniem pęcherza nadaktywnego – w jego przypadku występuje naglące parcie na mocz i jego częste oddawanie. PMW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>